ΑμεΑ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΤΣΑΠΑΤΑΚΗΣ!

Σε ένα τρομερό αγώνα με μία μεγάλη ανατροπή ο Αντώνης Τσαπατάκης υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι και θα ανέβει ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου, αφού ήταν ο μεγάλος νικητής στα 100μ πρόσθιο SB4.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Μέχρι τα πρώτα 50μ της κούρσας προηγούταν ο Ουκρανός Αντρί Ντράπκιν, ο οποίος είχε πέρασμα σε 43.65 με τον Κρητικό πρωταθλητή να ακολουθεί σε 44.95. Στο δεύτερο όμως 50άρι ο Τσαπατάκης ήταν εντυπωσιακός και αύξησε την ταχύτητά του με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι τον τερματισμό. Ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 1:39.53, ο Ντράπκιν κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με 1:40.83 και το χάλκινο πήγε στον Νίκολας Ριβέρο (Αργεντινή) με 1:46.08. Χάρη στην πρώτη θέση του Τσαπατάκη η Ελλάδα κέρδισε την πρώτη της πρόκριση στην κολύμβηση για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024. Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για την χώρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μάντσεστερ μετά το χάλκινο του Γιάννη Κωστάκη και το 6ο στην καριέρα του 35χρονου κολυμβητή.