ΠΕΚΙΝΟ 2015

Παγκόσμιος πρωταθλητής μέσω Youtube

Βλέποντας βίντεο στο Youtube για να βελτιώσει την τεχνική του, ο Τζούλιους Γιέγκο στα 26 του χρόνια έφτασε στην κορυφή του κόσμου κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το νέο του ήρωα βρήκε από εχθές ο ακοντισμός καθώς ο Τζούλιους Γιέγκο μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής με βολή στα 92.72μ. σημειώνοντας την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών.
Όμως ο δρόμος που πήρε για να φτάσει ως την κορυφή δεν ήταν εκείνος που ακολουθούν λίγο πολύ οι περισσότεροι αθλητές. Ο Γιέγκο είναι αυτοδίδακτος στον ακοντισμό και τα πρώτα χρόνια έβλεπε βίντεο στο Youtube για να βελτιώνει την τεχνική του! Παρακολουθούσε με ιδιαίτερη προσοχή τις βολές του Γιαν Ζελέζνι και του μεταγενέστερου Αντρέας Θόρκιλντσεν ώστε να αντιγράψει τις κινήσεις του τις οποίες δοκίμαζε αργότερα στις προπονήσεις. Σταδιακά ο Γιέγκο κατάφερε να κάνει γνωστό το όνομά του σε μια χώρα που φημίζεται για τους δρομείς της αλλά δεν υπήρχε κανένας προπονητής για να τον εξελίξει.
Κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο το 2008 στο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας του και το 2010 έκανε την παρθενική του εμφάνιση με τα χρώματα της Κένυας στο παναφρικανικό πρωτάθλημα στίβου. Το 2011 έγινε ο πρώτος Κενυάτης που πήρε χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό στους παναφρικανικούς αγώνες καταρρίπτοντας το εθνικό ρεκόρ με 78.34μ. Ο Γιέγκο συνέχιζε να προπονείται μόνος του ώσπου η δικαίωση ήρθε λίγους μήνες αργότερα.
Η παγκόσμια ομοσπονδία στίβου (IAAF) του προσέφερε υποτροφία για να γυμναστεί στη Φινλανδία με τους καλύτερους Ευρωπαίους προπονητές του ακοντίου ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου. Οι ικανότητες του Κενυάτη τράβηξαν το ενδιαφέρον του Πετέρι Πιρόνεν και με τις καθοδηγίες του έφτασε φέτος στην κορυφή του κόσμου.
Την προειδοποιητική του… βολή ο Γιέγκο την έριξε στα 83.87μ. στους περσινούς κοινοπολιτειακούς αγώνες αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον χρυσό Ολυμπιονίκη Κέσορν Γουόλκοτ. Φέτος τον Μάιο στο Γκόλντεν Σπάικ της Οστράβα έστειλε το ακόντιο στα 86.88μ. και τον Ιούνιο έφτασε τα 91.38μ.
Κανείς δεν ξέρει πού μπορεί να στείλει το ακόντιο ο Γιέγκο στο Ρίο αλλά μετά από 79 Ολυμπιακά μετάλλια σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις, πλησιάζει η ώρα που η Κένυα θα πανηγυρίσει μετάλλιο και σε ένα άλλο αγώνισμα.