Παλικαρίσιο μετάλλιο ο Μουστόπουλος

Το δεύτερο της μετάλλιο στη φετινή σειρά των γκραν σλαμ του τζούντο πανηγύρισε πριν από λίγη ώρα η Ελλάδα με τον Ρομάν Μουστόπουλο να κατακτά στο Τζέτζου το χάλκινο στην κατηγορία των 81 κιλών.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Ο Έλληνας τζουντόκα ο οποίος φέτος είχε κερδίσει και πάλι το χάλκινο στο γκραν σλαμ της Βουδαπέστης, έκανε εκπληκτικό φινάλε στον τελικό των ρεπεσάζ με αντίπαλο τον Βέλγο, Ζοακίμ Μποτιό (Νο20 στην παγκόσμια κατάταξη). Ο Μουστόπουλος, μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, έχανε με ένα βαζάαρι. Τελικά όμως, με εξαιρετική τεχνική στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, κέρδισε με καθήλωση (Osaikomi), γιόκο σίχο γκατάμε και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, μαζί και 120 βαθμούς στο κυνήγι της Ολυμπιακής πρόκρισης.
Για να φτάσει στο μετάλλιο ο Μουστόπουλος, απέκλεισε με ίπον στον πρώτο αγώνα τον Ισραηλινό Τσεν (στο 3:24), ενώ στο δεύτερο αγώνα άφησε εκτός τον Αζέρο Αμπντουλχάγκ Ρασούλου, με ίπον από ποινές. Στην τρίτη αναμέτρηση, επικράτησε με γιούκο επί του Πορτογάλου Κάρλος Λουζ, για να χάσει στις ποινές από τον Ρώσο Κασάν Καρλμουζάεφ.
Ο Αλέξης Ντανατσίδης, ηττήθηκε με ίπον από τον Πορτογάλο Ντιόγκο Λίμα.
Αύριο ξεκινά, στην κατηγορία των 90 κιλών, ο Ηλίας Ηλιάδης.