ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Πάμε για την κορυφή!

Πήραν φόρα οι νεαροί Έλληνες ιστιοπλόοι και ετοιμάζονται και για μεγάλες διακρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στο Κάλιαρι της Ιταλίας όπου διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα τέκνο 293, στην Κ15 κατηγορία των αγοριών, η Ελλάδα είναι κυρίαρχη. Δεύτερη θέση ο Χαράλαμπος Κόγιας, τέταρτη ο Λεωνίδας Τσορτανίδης και 13η ο Πέτρος Τσορτανίδης μετά από έξι ιστιοδρομίες! Οι νεαροί ιστιοπλόοι θα διεκδικήσουν όπως φαίνεται θέση στο βάθρο.
Ο Κόγιας ξεκίνησε εξαιρετικά με τη 2η θέση, αλλά στη δεύτερη ιστιοδρομία ήταν 13ος και την έσβησε. Ο Λεωνίδας Τσορτανίδης ήταν πιο σταθερός με 5η και 4η θέση, ενώ ο Πέτρος Τσορτανίδης είχε 7η και 14η (την οποία έσβησε).
Στην ίδια κατηγορία βρίσκονται και οι Στέφανος Μανόλης Τζοτζολάκης με τον Μανόλη Μανιαδάκη καταλαμβάνοντας την 46η και 47η θέση αντίστοιχα. Στα κορίτσια Κ15, η Ερατώ Τσικρικά βρισκεται στην 35η θέση.
Μεγάλη μάχη στην Κ17 των κοριτσιών δίνει η Κατερίνα Διβάρη που βρίσκεται στην 9η θέση της γενικής κατάταξης, κάνοντας όμως άσχημες ιστιοδρομίες σήμερα (16η και 22η). Στην 21η θέση βρίσκεται η Αλίκη Καραντίνου η οποία και αυτή δεν έκανε καλή κούρσα σήμερα (34η) και αναγκάστηκε να τη διαγράψει.
Στην Κ17 των αγοριών, ο Κωνσταντίνος Αστράπελλο είναι στην 36η θέση με τον Κριστιάν Τριανταφύλλου να ακολουθεί στην 54.