ΤΕΝΙΣ

Πάει να σπάσει τη 200αρα ο Τσιτσιπάς

Αποφασισμένος η Δευτέρα να τον βρει εντός των πρώτων 200 της παγκόσμιας κατάταξης είναι ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος συμμετέχει στο τουρνουά της Βασιλείας.

Ο 18χρονος Έλληνας τενίστας που αποκλείστηκε πρόωρα στο challenger της Βρέστης, δεν έχασε χρόνο και πήγε στην Ελβετία για να συμμετάσχει στο τουρνουά της Βασιλείας που ανήκει στη σειρά ΑΤΡ 500. Στον πρώτο του αγώνα, κόντρα στον Αμερικανό Ρατζίβ Ραμ (Νο113) ο Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη με ανατροπή. Βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ με 6-4, απάντησε όμως στα δύο επόμενα με 7-6 και 6-2 και πήρε την πρόκριση.
Αύριο ο 18χρονος Έλληνας θα αντιμετωπίσει τον Ρόμπιν Χάας (Νο60) με το νικητή να παίρνει την πρόκριση για το κυρίως ταμπλό του τουρνουά όπου μεταξύ άλλων συμμετέχει και ο Μάρκος Παγδατής ο οποίος στο κυρίως ταμπλό θα αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο τον Βέλγο Νταβίντ Γκοφέν.