Πανελλήνιο ανώμαλου 2023: Νικήτρια η Αναστασάκη στις γυναίκες (αποτελέσματα)

Η Ελληνοκαναδέζα Μελίσσα Αναστασάκη αναδείχθηκε νικήτρια στον αγώνα των 8χλμ ανώμαλου δρόμου γυναικών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα το οποίο διεξάγεται σήμερα στα Τρίκαλα.

Στο έκτο αγώνισμα του προγράμματος του πανελλήνιου πρωταθλήματος ανώμαλου δρόμου η Αναστασάκη δεν είχε αντίπαλη. Η 25χρονη δρομέας του Αλέξανδρου Μακεδονίας πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού στα 8χλμ γυναικών με επίδοση 27:45, ενώ δεύτερη ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου Αττικής) με 27:53 και η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης) και το 28:02. Η περσινή νικήτρια του αγωνίσματος αυτού, η Αναστασία Μαρινάκου (Παναθηναϊκός) δεν ήταν σε θέση να τερματίσει και εγκατέλειψε την κούρσα.