Πανελλήνιο μαραθώνιας κολύμβησης: 3/3 για τον Κυνηγάκη

Ο κολυμβητής του Παλαιού Φαλήρου μετά την νίκη του στα 5χλμ αλλά και στην σκυταλοδρομία 4Χ1.500μ, κατέκτησε την πρώτη θέση και στο 10άρι και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα με τον καλύτερο τρόπο.

Ο Άλκης Κυνηγάκης επικράτησε στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Βουλιαγμένης, τερματίζοντας τον αγώνα του σε χρόνο 1:54:46.9. Στην δεύτερη θέση ακολούθησε ο Γιάννης Χριστοδούλου με 1:54:51.1 και τρίτος ήταν ο Γιάννης Σκαρής με 1:55:48.1. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, ταχύτερη όλων ήταν η Χρυσούλα Μητσάκου με 2:12:32.1. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Νεφέλη Γιαννοπούλου με 2:12:32.4 και το χάλκινο η Ξανθή Μητσάκου με 2:12:34.9. Στα 7.5χλμ των ηλικιακών κατηγοριών Κ16 και Κ17, νικητές αναδείχθηκαν οι Βασίλης Κακουλάκης και Ελισάβετ Ναστοπούλου με 1:26:15.4 και 1:37:47.9 αντίστοιχα.