Πανελλήνιο με ξεκάθαρα φαβορί

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης και η Βαρβάρα Φασόη είναι οι δύο αθλητές που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή και το Σάββατο στη Ναύπακτο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας θα διεκδικήσουν την Παρασκευή και το Σάββατο οι ποδηλάτες που θα πάρουν μέρος στους αγώνες στη Ναύπακτο. Το πανελλήνιο πρωτάθλημα περιλαμβάνει τις κατηγορίες ανδρών, γυναικών, παίδων, κορασίδων, εφήβων και νεανίδων. Οι αγώνες θα ξεκινήσουν με τον Δημήτρη Αντωνιάδη και τη Βαρβάρα Φασόη να είναι τα απόλυτα φαβορί για την κατηγορία ανδρών και γυναικών. Ο Αντωνιάδης άρχισε πολύ καλά τη φετινή σεζόν και την βλέπει να εξελίσσεται το ίδιο ικανοποιητικά αφού έχει πετύχει τους δύο από τους τρεις στόχους του. Ο πρώτος ήταν να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο βαλκανικό πρωτάθλημα, κάτι που έγινε την περασμένη εβδομάδα, και ο δεύτερος να αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε λίγες εβδομάδες.
Ο τρίτος στόχος είναι η υπεράσπιση της φανέλας του πρωταθλητή Ελλάδας. Πέρυσι ο Αντωνιάδης έκανε την έκπληξη και έσπασε την κυριαρχία του Περικλή Ηλία αφήνοντάς τον δεύτερο. Φέτος θα βλέπαμε πολύ ενδιαφέρουσα μάχη μεταξύ των δύο, μιας και ο 24χρονος δείχνει πως βρίσκεται στην καλύτερη φάση της καριέρας του, αλλά ο Ηλίας δε θα τρέξει καθώς ταλαιπωρείται από ασθένεια. Αν υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να δυσκολέψουν το έργο του Αντωνιάδη είναι οι δύο συναθλητές του στην Εθνική, Χαρούν Μολλά και Αλέξανδρος Βροχίδης. Ο Μολλά τερμάτισε έκτος στο βαλκανικό πρωτάθλημα. Ωστόσο είναι σε καλή κατάσταση και στοχεύει στο βάθρο ή ακόμα και στο να βελτιώσει την περσινή τρίτη θέση. Το βήμα παραπάνω θα ψάξει φέτος ο Βροχίδης που το 2015 τερμάτισε τέταρτος. Στο βαλκανικό κατέλαβε την πέμπτη θέση, η προετοιμασία του έχει κυλήσει χωρίς απρόοπτα και το πανελλήνιο είναι για εκείνον ο μεγάλος στόχος της χρονιάς. Στον αγώνα των ανδρών έχουν δηλωθεί 75 αθλητές.
Στις γυναίκες θα είναι έκπληξη αν δεν κερδίσει η Φασόη η οποία πέρυσι τερμάτισε με διαφορά έξι λεπτών από τη δεύτερη. Η 25χρονη ασημένια βαλκανιονίκης, γνωρίζει διακρίσεις σε πίστα και δρόμο αλλά με το βουνό έχει μία ξεχωριστή σχέση. Φέτος αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην αντοχή και θέλει να κάνει ξανά το ίδιο στην ορεινή ποδηλασία. Στις γυναίκες έχουν δηλωθεί 16 αθλήτριες. Ανάμεσά του βρίσκεται η Δανάη Στρουμπούλη και η Νάντια Συντζανάκη που πέρυσι συμπλήρωσαν το βάθρο. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα θα συμμετάσχουν συνολικά περισσότεροι από 200 αθλητές από 40 συλλόγους. Η διαδρομή των αγώνων έχει μήκος 4,1χλμ. και αποτελείται από δασικό δρόμο, μονοπάτι και άσφαλτο.