Πανελλήνιο βάδην 2024: Αποτελέσματα

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα βάδην στο Παράλιο Άστρος Κυνουρίας ολοκληρώθηκε. Τα φαβορί επικράτησαν δίχως ωστόσο να σημειωθούν αξιόλογες επιδόσεις ωστόσο για τους νικητές έχουν σημασία οι πόντοι του ranking.

Στα 20χλμ των γυναικών που ήταν αφιερωμένο και το πρωτάθλημα (40 χρόνια γυναικείου βάδην) η Κυριακή Φιλτισάκου επικράτησε με 1:35:52 και την ακολούθησε η Παναγιώτα Τσινοπούλου με 1:37:13 και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Σοφία Αλικανιώτη με 1:41:37. Απούσες από τον αγώνα ήταν η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (είναι στην Αυστραλία) και η Χριστίνα Παπαδοπούλου (προέρχεται από τραυματισμό) ενώ δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα η Όλγα Φιάσκα.
Στα 20χλμ των ανδρών, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ με 1:26:25 ολοκλήρωσε τον αγώνα πρώτος και στέφθηκε πανελληνιονίκης. Δεύτερη θέση για τον Γιάννη Καυκά 1:26:54 με και στην τρίτη τον Κώστα Ντεντόπουλο με 1:33:00.
Ο Γιώργος Κριτούλης ήταν τέταρτος στην κατηγορία των αδρών και πρώτος στην κατηγορία Κ23 με 1:33:05. Ο 20χρονος αθλητής, που γυμνάζεται με τον Ναπολέοντα Κεφαλόπουλο, άφησε καλές εντυπώσεις στην πρώτη του παρουσία στην απόσταση, στην οποία θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 2025 μια καλή παρουσία στο ευρωπαϊκό Κ23