«Πάω για μετάλλιο»

Ο Απόστολος Χρήστου καρδιοχτύπησε το πρωί όλη την ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης του Λονδίνου, με την οριακή πρόκρισή του στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιο, αλλά τους… αποζημίωσε και με το παραπάνω το απόγευμα.

του Γιάννη Δημητρόγλου
απεσταλμένος ΠΣΑΤ

Ο αθλητής του Ολυμπιακού σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ με 1:57.41, τερμάτισε πρώτος στη σειρά του και πέρασε ως τρίτος συνολικά στον αυριανό (19:18) τελικό, όπου -όπως παραδέχεται κι ο ίδιος- δείχνει σε θέση να κατακτήσει ακόμη ένα μετάλλιο, μετά το χάλκινο στα 100μ. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ανήκε στον Άρη Γρηγοριάδη με 1:57.69, από τις 7 Αυγούστου 2009 στον Άλιμο, στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, και είχε σημειωθεί με τα εξελιγμένα μαγιό, που πλέον έχουν απαγορευθεί.
Είτε κράτησε δυνάμεις το πρωί, είτε απλά δεν του βγήκε η κούρσα, ο Χρήστου ήταν σίγουρος ότι το απόγευμα τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά. «Η αλήθεια είναι ότι το πρωί δεν είμαι πάντα καλά, μου έφυγε λίγο το τελευταίο 50άρι και βγήκε ένας σχετικά αργός χρόνος. Το απόγευμα ήμουν σαφώς καλύτερα, πέρασα γρήγορα και κράτησα στο τέλος. Είχα την καλύτερη κατάταξη στο 200άρι (στα start list του ευρωπαϊκού), ήμουν ένατος, ενώ στα άλλα δύο αγωνίσματα ήμουν πιο πίσω. Είμαστε προς το τέλος της διοργάνωσης, βαραίνω σχετικά, αλλά δείχνω πως είμαι καλά ακόμη”», δήλωσε ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού, που δεν έκρυψε ότι «… με τέτοια επίδοση κοιτάω πλέον και το βάθρο».

Απογοητευμένη η Ντουντουνάκη
Η Άννα Ντουντουνάκη δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε στον τελικό των 100μ. πεταλούδα, όχι τόσο από πλευράς κατάταξης (άλλωστε η πέμπτη θέση των χθεσινών ημιτελικών έμοιαζε ταβάνι), όσο από άποψης επίδοσης. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια τερμάτισε έκτη σε 58.86, σε μία κούρσα όπου η ασυναγώνιστη Σάρα Σιέστρεμ σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνων με 55.89, βελτιώνοντας το 56.12 που είχε κάνει στον χθεσινό ημιτελικό. Παρότι κατάφερε, στην παρθενική της εμφάνιση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών, να μπει στον τελικό, η 21χρονη αθλήτρια του Ποσειδώνα Ιλισίων ήταν απογοητευμένη μετά την κούρσα και αρκέστηκε να δηλώσει ότι «είναι ευχάριστο που μπήκα στον τελικό, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη από τους χρόνους μου. Χάρηκα τη συμμετοχή μου, περίμενα ότι θα πάω καλύτερα. Το θέμα είναι να είσαι σωστά εκεί που πρέπει κι εγώ μάλλον δεν ήμουνα. Ήταν πολύ ωραίο που μπήκα στον τελικό, θα ήταν πιο ωραίο αν πήγαινα».

Θρίλερ με τον Σαμιλίδη
Αποκλεισμός… θρίλερ για τον Παναγιώτη Σαμιλίδη στα 50μ. πρόσθιο, καθώς δεν λειτούργησαν τα ηλεκτρονικά χρονόμετρα τερματισμού στη σειρά του και χρειάστηκε να περιμένει περίπου πέντε λεπτά για να μάθει τα αποτελέσματα. Όταν αυτά βγήκαν, έδειξαν ότι ο πρωταθλητής της Αργυρούπολης τερμάτισε έκτος με 27.71 και κατετάγη ένατος στο σύνολο, χάνοντας για επτά εκατοστά του δευτερολέπτου την ευκαιρία να γράψει ιστορία, καθώς θα γινόταν ο πρώτος Έλληνας με τρεις συμμετοχές σε ατομικούς τελικούς σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η εμφανώς άσχημη εκκίνηση κόστισε στον Σαμιλίδη, όπως αναγνώρισε κι ο ίδιος: «Ήθελα τον τελικό, να θυμηθώ το 2012, όταν βγήκα τρίτος από την πρώτη διαδρομή. Κάνω πολύ κακές εκκινήσεις. Δεν πειράζει όμως».