Παράταση από τον Ολυμπιακό

Παράταση στη στέψη της πρωταθλήτριας ομάδας στην Α1 πόλο των γυναικών, έδωσε ο Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε τη Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο 11-9 και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Ο τέταρτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί στο Λαιμό την ερχόμενη Πέμπτη (20:00) και σε περίπτωση που χρειαστεί, ο πέμπτος τελικό θα γίνει στο Παπαστράτειο το Σάββατο (13/5,20:00).
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 χάρη στα τέρματα της Αλεξάνδρας Ασημάκη και της Τζούλια Έμολο. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν στο διάστημα αυτό με προσήλωση στην άμυνα ενώ η Χρυσή Διαμαντοπούλου επενέβαινε σωτήρια όποτε χρειάστηκε. Η Ρομπέρτα Μπιανκόνι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 (3:26) για να μειώσει η Χυδηριώτη σε 3-1 (2:51) με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.
Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου και μετά από φάση διαρκείας με διαδοχικές επεμβάσεις της Διαμαντοπούλου, η Βουλιαγμένη μείωσε σε 3-2 με την Ξενάκη, όμως η Άλκηστη Αβραμίδου «απάντησε» για να διατηρήσει το προβάδισμα των δυο τερμάτων υπέρ του Ολυμπιακού (4-2). Ακολούθησε το τέρμα της Πρωτοπαππά για το 4-3 και η νέα «ερυθρόλευκη» «απάντηση» από την Έμολο η οποία διαμόρφωσε το 5-3 (3:47). Μετά από ωραία πάσα της Ελευθερίας Πλευρίτου, στη Φιλιώ Μανωλιουδάκη ο Θρύλος ξέφυγε με τρία γκολ (6-3), 2:30 πριν την ανάπαυλα. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος για τον Ολυμπιακό που έλεγχε απόλυτα το ματς. Δυο λεπτά μετά την έναρξη του 3ου οκταλέπτου, ο Θρύλος ξέφυγε με +4, χάρη στο τέρμα που σημείωσε η Τζούλια (7-3). Aκολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα της Βουλιαγμένης για το 7-5 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος την τελευταία περίοδο και με δυο διαδοχικά τέρματα από τις Μπιανκόνι και Ασημάκη, έφτασε στο 9-5 (6:05). Με ένα εντυπωσιακό η Έμολο, ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, προήλθε το 10-6 και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι η Μπιανκόνι διαμόρφωσε το 11-7 (3:43). Η Βουλιαγμένη μείωσε τη διαφορά στα δυο γκολ με τις Χυδηριώτη και Ξενάκη, φτάνοντας στο 11-9.
Οκτάλεπτα 3-1, 3-2, 1-2, 4-4
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Έμολο 4, Μπιανκόνι 3.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Καμμένου) Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 2, Πρωτοπαπά 1, Ξενάκη 3, Κοντογιάννη 1.