PARIS 2024

ΠΑΡΙΣΙ 2024: Χάλκινο μετάλλιο ο Κωνσταντινίδης και 3η Παραολυμπιακή πρόκριση

Το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής σε το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ, που διεξάγεται στο Παρίσι ήρθε την 5η ημέρα των αγώνων και μαζί η 3η Παραολυμπιακή πρόκριση για τους Αγώνες του 2024.

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, στον τελικό της σφαίρας F32, με βολή στα 10.26μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στον αγώνα που ο πρώτος Λιου Λι από την Κίνα έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με 13.01μ. και η Κίνα να κάνει το 1-2 καθώς το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινγκ Μπο με βολή στα 12.17μ.
Ο ρέκορντμαν Ευρώπης στο αγώνισμα (11.60μ.) δεν μπήκε δυνατά, καθώς οι δύο πρώτες του βολές ήταν 8.44μ. και 8.73μ. Στην 3η του προσπάθεια ήρθε η βολή στα 10.26μ. που τον ανέβασαν στο βάθρο.
Στο ίδιο αγώνισμα ο Δημήτρης Ζησίδης, κατέλαβε την 7η θέση, με δύο μόνο βολές του να είναι έγκυρες.
Την έκτη ημέρα των αγώνων μπαίνουν στη «μάχη» των μεταλλίων ο Νάσος Γκαβέλας, με οδηγό τον Δημήτρη  Χρυσάφη, μετέχει στα  100μ. (Τ11).
Στον τελικό του μήκους (Τ64) μετέχουν ο Κωνσταντίνος Βέλτσης και ο  Στέλιος Μαλακόπουλος (19:56, ώρα Ελλάδος)