PARIS 2024

ΠΑΡΙΣΙ 2024: Με μπάσκετ γυναικών και ίσως Ελλάδα θα πέσει η αυλαία των Αγώνων

Όπως στο Τόκιο το 2021 έτσι και στο Παρίσι το 2024, ο τελικός του μπάσκετ των γυναικών θα είναι το τελευταίο χρυσό μετάλλιο που θα διεκδικηθεί στους Ολυμπιακούς την Κυριακή 11 Αυγούστου στο Παρίσι. Μια μέρα που είναι πολύ πιθανό (όπως και στο Τόκιο) να υπάρχει ελληνικό ενδιαφέρον καθώς διεξάγονται τελικός και μικρός τελικός στην υδατοσφαίριση των ανδρών.

Μπορεί η τελετή έναρξης να είναι την Παρασκευή 26 Ιουλίου, αλλά η αγωνιστική δράση για τους αθλητές και τις αθλήτριες θα ξεκινήσει δύο μέρες νωρίτερα όπως συνηθίζεται , καθώς την Τετάρτη 24 Ιουλίου θα διεξαχθούν παιχνίδια ποδοσφαίρου και ράγκμπι και την Πέμπτη 25 Ιουλίου θα είναι τα προκριματικά της τοξοβολίας, του χάντμπολ, ενώ θα έχουμε και πάλι αναμετρήσεις στο ράγκμπι και το ποδόσφαιρο. Θα χρειαστεί να περάσουν 4 μέρες θα να κατακτήσει κάποιος ή κάποια το πολυπόθητο μετάλλιο για το οποίο ταξίδεψε στη γαλλική πρωτεύουσα και το πρώτο θα δοθεί στην σκοποβολή και θα ακολουθήσουν οι καταδύσεις, η ποδηλασία δρόμου, το τζούντο, το ράγκμπι, το σκέιτμπορντ, η ξιφασκία και η κολύμβηση. Το τελευταίο παιχνίδι και τα τελευταία μετάλλια, πριν οι διοργανωτές αποχαιρετήσουν τους αθλητές και τις αθλήτριες στην τελετή λήξης, θα είναι στο μπάσκετ των γυναικών.

Πρώτος αγώνας

Παραδοσιακά, τα ομαδικά αθλήματα που περιλαμβάνουν ομίλους ξεκινούν την δράση τους πριν την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων και το ίδιο θα συμβεί και το 2024 στο Παρίσι, με το ποδόσφαιρο να είναι το πρώτo άθλημα της 33ης διοργάνωσης. Την Τετάρτη 24 Ιουλίου ο/η διαιτητής θα δώσει το σφύριγμα για την πρώτη σέντρα στο ανδρικό τουρνουά, ενώ την ίδια μέρα θα πραγματοποιηθούν άλλα τρία παιχνίδια και την ίδια περίοδο θα διεξαχθεί και παιχνίδι στο ράγκμπι, επίσης του πρωταθλήματος των ανδρών. Στο Τόκιο το 2021, o πρώτος αγώνας ήταν στο σόφτμπολ με την διοργανώτρια Ιαπωνία να επικρατεί επί της Αυστραλίας.

Τελευταίος αγώνας

Οι οικοδεσπότες επιθυμούν να κλείσουν εντυπωσιακά την μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού, που είναι ένα σύμβολο ενότητας και ισότητας και ο καλύτερος τρόπος για να το κάνουν είναι με ένα ομαδικό άθλημα και πάλι. Αυτή τη φορά, όμως, θα είναι το παιχνίδι του χρυσού μεταλλίου στο μπάσκετ των γυναικών την Κυριακή 11 Αυγούστου. Στο Τόκιο ήταν ο τελικός του πόλο των ανδρών, με την Εθνική μας να κερδίζει το αργυρό μετάλλιο (και το 4ο συνολικά για την Ελλάδα στην διοργάνωση) κόντρα στην Σερβία, που αναδείχθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης με 13-10.

Πρώτο μετάλλιο

Το Σάββατο 27 Ιουλίου οι σκοπευτές του τουφεκίου θα είναι οι πρώτοι που θα λάβουν τα μετάλλιά τους. Συγκεκριμένα θα διεξαχθεί ο τελικός στο μεικτό ομαδικό των 10μ αεροβόλου τουφεκίου, ενώ την ίδια μέρα θα πραγματοποιηθούν τελικοί και σε άλλα 7 αθλήματα, ομαδικά και ατομικά. Η σκοποβολή ήταν και πάλι το άθλημα στο Τόκιο, στο οποίο δόθηκε το πρώτο μετάλλιο, με την διαφορά ότι τότε ήταν στον τελικό των 10μ αεροβόλου τουφεκίου των γυναικών, με την Κινέζα Σιαν Γιανγκ να κερδίζει το πρώτο της από τα δύο χρυσά μετάλλια που κατέκτησε στην διοργάνωση.

Τελευταίο μετάλλιο

Αφού την Κυριακή 11 Αυγούστου θα ολοκληρωθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού με τον τελικό του μπάσκετ των γυναικών, τότε είναι που θα απονεμηθούν και τα τελευταία μετάλλια. Και το 2021 ο τελικός αυτός είχε πραγματοποιηθεί την τελευταία μέρα αλλά δεν ήταν το τελευταίο άθλημα, καθώς όπως αναφέρθηκε ήταν ο τελικός του πόλο των ανδρών. Παρ’ όλα αυτά οι Αμερικανίδες θριάμβευσαν κερδίζοντας το έβδομο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο (90-75), με την Ιαπωνία να είναι δεύτερη και η Γαλλία τρίτη, αφού κέρδισε στον μικρό τελικό την Σερβία με 91-76.