Πάτρα 2021: Διατήρησε τον τίτλο ο Φραντζεσκάκης, εντυπωσίασαν οι έφηβοι

Διατήρησε τον τίτλο του στη σφυροβολία ο Κρητικός πρωταθλητής Χρήστος Φραντζεσκάκης ενώ οι νεαροί σφυροβόλοι εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις τους, κατά τη διάρκεια της πρώτης μέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος στην Πάτρα.

Στο προπονητήριο του Λαδόπουλου διεξήχθη ο πρώτος τελικός του πρωταθλήματος, με τους σφυροβόλους να κάνουν καλό αγώνα. Ο πρωταθλητής του αγωνίσματος από τα Χανιά, Χρήστος Φραντζεσκάκης, κάνοντας για ακόμη μία φορά πολύ καλή εμφάνιση με βολή άνω των 76μ (76.05μ) κατάφερε να επικρατήσει και να διατηρήσει τον πανελλήνιο τίτλο του. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη μετά τον αγώνα του και ενώ δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος, μιλώντας στο Sportsfeed, δήλωσε: «Ήταν ένας κακός αγώνας νομίζω. Το ότι έκανα 76μ δεν μου λέει τίποτα, κυνηγούσα το όριο. Τεχνικά στις πρώτες τέσσερις βολές δεν πήγε καλά, δεν είχα καθόλου καλή αίσθηση με το όργανο. Γενικά ο αγώνας μου ήταν πολύ μέτριος με χαμηλές επιδόσεις και τώρα θα ετοιμαστώ για τον επόμενο μήπως κάνουμε το όριο».

Στη δεύτερη θέση τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του, Μιχάλης Αναστασάκης, με καλύτερη βολή στα 73.63μ. Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο έφηβος -επίσης Κρητικός- Ορέστης Ντουσάκης που πέτυχε νέο ατομικό με την 7κιλη σφύρα, καταγράφοντας επίδοση στα 79.06μ (είχε 78.44μ). Με αυτή την επίδοση, επίσης, κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών. Τέταρτος ήταν ο Ιβάν Μενγκλέμπεη με 68.52μ. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο 18ρονος Νικόλας Πολυχρονίου που βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με την ανδρική σφύρα με βολή στα 67.76μ (είχε 63.00μ).