BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 16η μέρα: Στην κορυφή των μεταλλίων η υπερδύναμη Νορβηγία

Η αγωνιστική δράση στο Πεκίνο τελείωσε και όπως έδειχναν τα προγνωστικά η Νορβηγία είναι η χώρα με τα περισσότερα μετάλλια σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς φτάνουν τα 37. Στην δεύτερη θέση ακολουθεί η Γερμανία με 27 και στην τρίτη η διοργανώτρια Κίνα που κατέκτησε 15.

Αλπική χιονοδρομία, μεικτό ομαδικό

Η Αυστρία με τους Στέφαν Μπρενστάινερ, Γιοχάνες Στρολτς, Καταρίνα Λιενσμπέργκερ και Καταρίνα Τρούπε πήρε το χρυσό μετάλλιο στο πάραλελ του μεικτού ομαδικού, κερδίζοντας την Γερμανία 2-2 (1-7).

Αποτελέσματα:

Μεγάλος τελικός – Αυστρία-Γερμανία – 2-2 (1-7)

Μικρός τελικός – Νορβηγία-ΗΠΑ – 2-2 (4-6)

Αγωνιστικό έλκηθρο, τετραπλό ανδρών

Η Γερμανία ήταν ακόμα μια φορά στις δυο πρώτες θέσεις με την ομάδα των Φρανσέσκο Φρίντριχ, Τόρστεν Μάργκις, Κάντι Μπάουερ και Αλεξάντερ Σούλερ να έχουν τον ταχύτερο χρόνο με 3:54.30 και να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο.

1. Φρανσέσκο Φρίντριχ/Τόρστεν Μάργκις/Κάντι Μπάουερ/Αλεξάντερ Σούλερ (Γερμανία) – 3:54.30
  2. Γιοχάνες Λόχνερ/Φλόριαν Μπάουερ/Κρίστοφερ Βέμπερ/Κρίστιαν Ρασπ (Γερμανία) – 3:54.67
  3. Τζάστιν Κριπς/Ράιαν Σόμερ/Καμ Στόουνς/Μπεν Κούκγουελ (Καναδάς) – 3:55.09

Σκι αντοχής, 30χλμ γυναικών

Η Νορβηγή Τερέζε Γιόχαουγκ κατέκτησε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στο Πεκίνο μετά τη νίκη της στα 30χλμ, με την Αμερικανίδα Τζέσι Ντίγκινς να είναι δεύτερη και την Κέρττου Νίσκανεν τρίτη.

1. Τερέζε Γιόχαουγκ (Νορβηγία) – 1:24:54.0
  2. Τζέσι Ντίγκινς (ΗΠΑ) – 1:26:37.3
  3. Κέρτου Νίσκανεν (Φινλανδία) – 1:27:27.3

Κέρλινγκ, μεγάλος τελικός γυναικών

Η Βρετανία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο γυναικείο τουρνουά κέρλινγκ, καθώς στο παιχνίδι με την Ιαπωνία επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και ο αγώνας έληξε 3-10.

Χόκεϊ, μεγάλος τελικός ανδρών

Στο παιχνίδι του χρυσού μεταλλίου η Φινλανδία έγραψε ιστορία κατακτώντας το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες κερδίζοντας την μεγάλη δύναμη Ρωσία 2-1.