BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 3η μέρα: Έλαμψε το αστέρι της Ρωσίας

Σήμερα το πρόγραμμα είχε ελληνική συμμετοχή με την Μαρία Ελένη Τσιόβολου, όμως την παράσταση «έκλεψε» η εκπληκτική εμφάνιση της 15χρονης Καμίλα Βαλιέβα που με το τετραπλό της άλμα οδήγησε την Ρωσία στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο καλλιτεχνικό πατινάζ. Ακόμα ξεχώρισαν και οι εμφανίσεις των Ιρέεν Βουστ και Αριάνα Φοντάνα που έφτασαν τα 12 και 10 μετάλλια αντίστοιχα.

• Αλπική χιονοδρομία, κατάβαση ανδρών

Λίγο πριν κλείσει τα 35 του χρόνια ο Μπίτ Φέουζ κατέκτησε το πρώτο του χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην κατάβαση των ανδρών μετά το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο στην Πιόντσανγκ το 2018. Ο Φεούζ τερμάτισε σε 1:42.69 αφήνοντας πίσω του τους Τζόχαν Κλαρέ και Ματίας Μάγιερ.

Αποτελέσματα:

1. Μπίτ Φουέζ (Ελβετία) – 1:42.69
  2. Τζόχαν Κλαρέ (Γαλλία) – 1:42.79
  3. Ματίας Μάγιερ (Αυστρία) – 1:42.85
  • Αλπική χιονοδρομία, γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών

Στον συγκεκριμένο τελικό υπήρχε η πρώτη ελληνική παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου με την Μαρία Ελένη Τσιόβολου, αλλά νικήτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Σουηδέζα Σάρα Χέκτορ με επίδοση 1:55.69.

1. Σάρα Χέκτορ (Σουηδία) – 1:55.69
  2. Φεντερίκα Μπρινιόνε (Ιταλία) – 1:55.97
  3. Λάρα Γκουτ (Ελβετία) – 1:56.41
  • Καλλιτεχνικό πατινάζ, ομαδικό

Ο τελικός του ομαδικού καλλιτεχνικού πατινάζ θα μείνει για πολύ καιρό χαραγμένος στην μνήμη μας, καθώς το 15χρονο φαινόμενο της Ρωσίας που ακούει στο όνομα Καμίλα Βαλιέβα άφησε τους πάντες με ανοιχτό το στόμα με το τετραπλό της άλμα και τους 178.92 βαθμούς και απέδειξε ότι θα μας απασχολήσει πολύ στον μέλλον.

1. Ρωσία – 74 βαθμοί
  2. ΗΠΑ – 65 βαθμοί
  3. Ιαπωνία – 63 βαθμοί
  • Σνόουμπορτ, σλοπστάιλ ανδρών

Χρυσός Ολυμπιονίκης στο σλοπστάιλ των ανδρών αναδείχθηκε ο Καναδός Μαξ Πάροτ συγκεντρώνοντας 90.96 βαθμούς, ενώ ο συμπατριώτης του Μαρκ Μακμόρις ακολούθησε στην τρίτη θέση με 88.53 βαθμούς.

1. Μαξ Πάροτ (Καναδάς) – 90.96
  2. Σου Γιμίνγκ (Κίνα) – 88.70
  3. Μαρκ Μακμόρις (Καναδάς) – 88.53
  • Παγοδρομία ταχύτητας, 1.500μ γυναικών

Η Ιρέεν Βουστ στα 35 της πρόσθεσε το έκτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην συλλογή της φτάνοντας με αυτό τον τρόπο τα 12 συνολικά. Στα 1.500μ των γυναικών τερμάτισε πρώτη με χρόνο 1:53.28 που αποτελεί και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, αφήνοντας πίσω της το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ Μίχο Τακάγκι.

1. Ιρέεν Βουστ (Ολλανδία) – 1:53.28
  2. Μίχο Τακάγκι (Ιαπωνία) – 1:53.72
  3. Αντουανέτ ντε Τζονγκ (Ολλανδία) – 1:54.82
  • Δίαθλο, ατομικό γυναικών

Ευρωπαϊκή υπόθεση το δίαθλο των γυναικών με την Γερμανίδα Ντενίζ Χέρμαν να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 44:12.7 και τις Αναΐς Σεβαλιέρ-Μπουσέ και Μάρτι Όλσμπου Ρόισελαντ να είναι δεύτερη και τρίτη αντίστοιχα.

1. Ντενίζ Χέρμαν (Γερμανία) – 44:12.7
  2. Αναΐς Σεβαλιέρ-Μπουσέ (Γαλλία) – 44:22.1
  3. Μάρτι Όλσμπου Ρόισελαντ (Νορβηγία) – 44:28.0
  • Παγοδρομία ταχύτητας μικρής πίστας, 500μ γυναικών

Την τεράστια κλάση της απέδειξε για ακόμα μια φορά η Ιταλίδα Αριάννα Φοντάνα, καθώς μετά το ασημένιο μετάλλιο του Σαββάτου στα 2.000μ της μικτής σκυταλοδρομίας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 500μ, υπερασπίζοντας τον τίτλο της από την Πιόντσανγκ.

1. Αριάννα Φοντάνα (Ιταλία) – 42.488
  2. Σουζάν Σούλτινγκ (Ολλανδία) – 42.559
  3. Κιμ Μπούτεν (Καναδάς) – 42.724
  • Παγοδρομία ταχύτητας μικρής πίστας, 1.000μ ανδρών

Οι Κινέζοι κυριάρχησαν στα 1.000μ ταχύτητας, με τον Ρεν Ζιγουέι να είναι ο μεγάλος νικητής με επίδοση 1:26.768 και τον Λι Γουενλόνγκ να είναι δεύτερος. Την τριάδα ολοκλήρωσε ο Ούγγρος Σάοανγκ Λιού που και ο ίδιος έχει καταγωγή από την Κίνα από την μεριά του πατέρα του.

1. Ρεν Ζιγουέι (Κίνα) – 1:26.768
  2. Λι Γουενλόνγκ (Κίνα) – 1:29.917
  3. Σάοανγκ Λιού (Ουγγαρία) – 1:35.693
  • Αλπικό σκι, κανονικός λόφος μικτό ομαδικό

Στην πρώτη παρουσία του συγκεκριμένου αγωνίσματος σε Ολυμπιακούς Αγώνες, το πρώτο μετάλλιο πήρε η ομάδα της Σλοβενίας, η οποία συγκέντρωσε 1001.5, με την Ρωσία και τον Καναδά να ακολουθούν. Η Γερμανία που ήταν ένα από τα φαβορί του αγώνα ακυρώθηκε και δε κατάφερε να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο.