BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 7η μέρα: Παγκόσμιο ρεκόρ για τον Βαν Ντερ Πολ

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται δυναμικά στο Πεκίνο, με παγκόσμια ρεκόρ να σπάνε, τίτλοι να υπερασπίζονται και να σημειώνονται ιστορικές νίκες.

Αλπική χιονοδρομία, σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών

Χρυσή Ολυμπιονίκης στο σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών αναδείχθηκε η Ελβετή Λάρα Γκουτ με επίδοση 1:13.51, ενώ στην δεύτερη και την τρίτη θέση ακολούθησαν οι Μίρχαμ Πούχνερ και Μισέλ Γκίζιν

Αποτελέσματα:

1. Λάρα Γκουτ (Ελβετία) – 1:13.51
  2. Μίρχαμ Πούχνερ (Αυστρία) – 1:13.73
  3. Μισέλ Γκίζιν (Ελβετία) – 1:13.81

Δίαθλο, σπριντ γυναικών

Το τρίτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου κατέκτησε η Μάρτι Όλσμπου Ρόισελαντ, που μετά το χρυσό στη μεικτή σκυταλοδρομία και το χάλκινο στο ατομικό των γυναικών, πήρε και πάλι χρυσό αυτή τη φορά στο σπριντ.

1. Μάρτι Όλσμπου Ρόισελαντ (Νορβηγία) – 20:44.3
  2. Ελβίρα Όμπεργκ (Σουηδία) – 21:15.2
  3. Ντοροτέα Βίρερ (Ιταλία) – 21:21.5

Σκι αντοχής, 15χλμ κλασικό ανδρών

Η Φινλανδία πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο μετά την κούρσα του Ίβο Νίσκανεν με χρόνο 37:54.8 και το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο πήγε στους Αλεξάντρ Μπολσούνοφ και Γιοχάννες Χόσφλοτ Κλέμπο

1. Ίβο Νίσκανεν (Φινλανδία) – 37:54.8
  2. Αλεξάντρ Μπολσούνοφ (Ρωσία) – 38:18.0
  3. Γιοχάννες Χόσφλοτ Κλέμπο (Νορβηγία) – 38:32.3

Παγοδρομία ταχύτητας μικρής πίστας, 1.000μ γυναικών

H Σουζάν Σούλτινγκ προερχόμενη από την μεγάλη ολλανδική σχολή, υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε το 2018 στην Πιόντσανγκ και ήταν για ακόμα μια φορά νικήτρια στα 1.000μ σε έναν δραματικό τελικό με πτώσεις και ποινές.

1. Σουζάν Σούλτινγκ (Ολλανδία) – 1:28.391
  2. Τσόι Μιν-τζίονγκ (Νότια Κορέα) – 1:28.443
  3. Χανν Ντεσμέτ (Βέλγιο) – 1:28.928

Σνόουμπορτ, χαφπάιπ ανδρών

Μετά τα ασημένια μετάλλια στο Σότσι το 2014 και την Πιόντσανγκ το 2018, ο Αγιούμι Χιράνο κατέκτησε το πρώτο του χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο συγκεντρώνοντας 96.00 βαθμούς. Στο βάθρο των νικητών δεν κατάφερε να ανέβει ο τρεις φορές χρυσός Ολυμπιονίκης Σον Γουάιτ, που μετά το τέλος των Αγώνων θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση.

1. Αγιούμι Χιράνο (Ιαπωνία) – 96.00 βαθμοί
  2. Σκότι Τζέιμς (Αυστραλία) – 92.50 βαθμοί
  3. Γιαν Σέρερ (Ελβετία) – 87.25 βαθμοί

Παγοδρομία ταχύτητας, 10.000μ ανδρών

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον Σουηδό Νιλς βαν ντερ Πολ, ο οποίος τερμάτισε τον αγώνα με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο και σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 12:30.74.

1. Νιλς βαν ντερ Πολ (Σουηδία) – 12:30.74
  2. Πάτρικ Ρόουστ (Ολλανδία) – 12:44.59
  3. Ντάβιντε Γκιότο (Ιταλία) – 12:45.98

Σκέλετον ανδρών

Αφού απέδειξε την κυριαρχία της στο λουτζ η Γερμανία έκανε το 1-2 στο σκέλετον των ανδρών με τον Κρίστοφερ Γκρότερ και τον Άξελ Γιουνγκ να κατακτούν το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα