BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – Παραολυμπιακοί: Έκτη θέση για την Νίκου

Η Εύα Νίκου στην πρώτη της συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αγωνίστηκε σήμερα μαζί με τον συνοδό της, Δημήτρη Προφέντζα, στον τελικό του σούπερ γιγαντιαίου σλάλομ των γυναικών και κατέλαβαν την έκτη θέση.

Σε έναν τελικό που αγωνίστηκαν συνολικά εννέα αθλήτριες, το δίδυμο Νίκου-Προφέτζας ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους με χρόνο 1:25.25, μια επίδοση που τους έφερε στην έκτη θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο πήρε Αλεξάντρα Ρέξοβα από την Σλοβακία με 1:17.01, το ασημένιο η Βρετανίδα Μένα Φιτζπάτρικ με 1:18.79 και το χάλκινο η Κινέζα Ζου Ντατσίνγκ με 1:19.30. Δυστυχώς, τον αγώνα τους δεν ολοκλήρωσαν δυο αθλήτριες, η Ιταλίδα Μαρτίνα Βότσα και η Σλοβάκα Χενριέτα Φαρκάσοβα.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης ήταν ένας από τους 18 αθλητές που συμμετετείχαν σήμερα στα προκριματικά του σνόουμπορτ κρος και με χρόνο 1:11.03 κατατάχθηκε στην 15η θέση και κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο του τελικού που θα πραγματοποιηθεί αύριο.