Πέμπτος ο Μπανιώτης στο Πόρτλαντ

Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο βιοργαφικό του ο Κώστας Μπανιώτης, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Πόρτλαντ.

Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ξεκίνησε ιδανικό τον αγώνα περνώντας το 2.20μ. και το 2.25μ. με την πρώτη προσπάθεια. Συνέχισε στο 2.29μ. με τη δεύτερη και έχει τρεις αποτυχημένες στο 2.33μ. που είναι και το φετινό του ρεκόρ. Σε αγώνισμα που ήταν από τα πιο πλήρη του παγκοσμίο και με ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο, η 5η θέση του Μπανιώτη είναι επιτυχία, παρά το γεγονός ότι αφήνει στον ίδιο μια γλυκόπικρη γεύση καθώς έδειξε ότι μπορούσε να πάρει μετάλλιο. Πάντως δε θα φύγει με άδεια χέρια, καθώς θα εισπράξει το μπόνους της IAAF το οποίο για την πέμπτη θέση αναλογεί το ποσό των 6.000 δολαρίων.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το τρομερός Τζιανμάρκο Ταμπέρι που ενώ βρέθηκε δύο φορές κοντά στον αποκλεισμό, κατάφερε τελικά να γίνει ο μοναδικός που πέρασε το 2.36μ. και να πάρει το χρυσό μεταλλιο. Δεύτερος ήταν ο Βρετανός Ρόμπερτ Γκράμπαζ με 2.33μ. και τρίτος ο Αμερικανός Έρικ Κίναρντ με το ίδιο ύψος.