Πέρασε από τα Κύμινα, πάει φουλ για ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την… τουρνέ στην Θεσσαλονίκη με απόλυτη επιτυχία καθώς μετά το 3-0 επί της Νέας Γενεάς για τους «16» του Κυπέλλου το βράδυ της Πέμπτης, σήμερα επικράτησε με το ίδιο σκορ των Μακεδόνων Αξιού στο πιο δύσκολο εκτός έδρας ματς που έχει να δώσει μέχρι το τέλος και όπως όλα δείχνουν στην κανονική περίοδο δεν θα χάσει σετ δημιουργώντας ένα απίστευτο ρεκόρ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Μακεδόνες ήταν ανταγωνιστικοί, προσπάθησαν και ζόρισαν τον Ολυμπιακό, φτάνοντας μάλιστα να προηγηθούν και με 15-11 στο γ’ σετ, αλλά οι φιλοξενούμενες με όπλο το σερβίς γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη, ενώ στη γηπεδούχο υπάρχει ανησυχία για την πασαδόρο Σπικς που τραυματίστηκε στο 20-23 του γ’ σετ…
Τα σετ: 20-25, 21-25, 20-25
ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Καραφουλίδου 11 (11/26 επ.), Νώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ.), Πολυνοπούλου 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Σπανού 2 (2 μπλοκ), Σπικς 2 (2/2 επ.), Χολστ 21 (16/36 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ.) / Μυρίδου (λ, 50% υπ.), Μόσχου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): «Γιώτα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (6/11 επ., 1 άσσος), Νιέμερ 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.), Πολ 7 (4/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ.), Χίπε 20 (16/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 21% υπ.), Κοκκινάκη (λ).