Προ-Ολυμπιακό ανδρών: Πέρασε η Γαλλία και… διάλεξε την Σλοβενία!

Η Γαλλία πήρε το σετ που χρειαζόταν κόντρα στην Ολλανδία, αλλά αν και προηγήθηκε με 2-0, έχασε τελικά με 3-2 και θα παίξει στον αυριανό δεύτερο ημιτελικό κόντρα στην Σλοβενία.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μετά την ήττα της Σερβίας οι τρικολόρ ήθελαν ένα σετ για να βρεθούν στα ημιτελικά (οι Βούλγαροι με τη νίκη τους ήταν οριστικά πρώτοι) με τους Ολλανδούς μέχρι το 17-18 να κρατούν τον Τιλί και τους παίκτες του σε αναμμένα κάρβουνα. Εκεί όμως το καλό σερβίς των Γάλλων εμφανίστηκε (20-18), ο Νιμίρ με άουτ κόντρα σε μονό μπλοκ έκανε το 21-18 και το δικό του χαμένο σερβίς έγραψε το τελικό 25-21. Με τους Γάλλους να προηγούνται με 2-0 εύκολα όλοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε.

Όμως ο Τιλί άλλαξε όλη την ομάδα, το ίδιο κι ο Πιάτσα (διατηρώντας Κέεμινκ και Πλακ) με την Ολλανδία να κάνει σε 67 λεπτά την ανατροπή πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Η Γαλλία ως δεύτερη θα αντιμετωπίσει το απόγευμα της Πέμπτης (18:00) την πρώτη του Α’ ομίλου Σλοβενία (με πρώτο διαιτητή τον Νώντα Γεροθόδωρο) και η Βουλγαρία το βράδυ (21:10) την οικοδέσποινα Γερμανία.

Στο άλλο παιχνίδι της σημερινής μέρας η Σλοβενία νίκησε με 3-1 την Τσεχία με τον Τζουλιάνι να ξεκουράζει τον Βίνσιτς (δεν έπαιξε καθόλου), βάζοντας τους υπόλοιπους για ένα σετ και μόνο ο Ούρναουτ από τους βασικούς έπαιξε και στο δεύτερο (δεν έχει ρυθμό καθώς το κινεζικό πρωτάθλημα ξεκινά μετά το προ-Ολυμπιακό).

Υπενθυμίζουμε ότι νωρίς το μεσημέρι η Βουλγαρία είχε επικρατήσει με 3-2 της Σερβίας, αποκλείοντας ουσιαστικά από τους ημιτελικούς την πρωταθλήτρια Ευρώπης.