Πέρασε η Βουλιαγμένη, στα πέναλτι ο Νηρέας

Μια αναμενόμενη νίκη σημείωσε ο ΝΟΒ για να περάσει στο φάιναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας στην υδατοσφαίριση των γυναικών, ενώ ο Νηρέας χριεάστηκε τα πέναλτι για να καταβάλει τη Λάρισα.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΝΟ Βουλιαγμένης, καθώς επικράτησε στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά με 11-6 του Εθνικού. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έιναι κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα (2-2). Στο ημίχρονο, ο ΝΟΒ κατάφερε να περάσει μπροστά με το γκολ της Ελληνιάδη στην εκπνοή (4-3). Στην τρίτη περίοδο, η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε ρυθμούς (7-4), με τη διαφορά στο τέταρτο οκτάλεπτο να ανεβαίνει στα πέντε γκολ και το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου να περνά στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 11-6.
Οκτάλεπτα 2-2 , 1-2 , 1-3 , 2-4
Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης) Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜαΚκι 2, Μπάξτερ 2, Νιαρχάκου 1, Κατσιμπρή, Μπενέκου 1, Τζούρκα.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου) Τζόνσον, Νίνου Π., Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 5, Νίνου Ε. 2, Πάτρα, Κοκκινάκη, Διαμαντοπούλου, Ιωαννίδη, Μαστρόκαλου, Μουστακαρία, Γκίλλα 1, Κοτσιώνη.

Σπουδαία πρόκριση
Ο Νηρέας Χαλανδρίου πέτυχε μια μεγάλη νίκη στη Λάρισα, επικρατώντας του Ναυτικού Ομίλου με 13-12 στη διαδικασία των πέναλτ. Ο ΝΟ Λάρισας μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα (3-1) και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 6-4. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο (8-6), όμως ο Νηρέας κατάφερε να ισοφαρίσει στην τέταρτη περίοδο σε 9-9, 0:39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι. Εκεί, η ομάδα του Χαλανδρίου ήταν πιο εύστοχη, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 13-12.
Οκτάλεπτα 3-1 , 3-3 , 2-2 , 1-3 (πέναλτι: 3-4)
ΝΟ Λάρισας (Σπύρος Τσιάρας): Καζάνα, Μπενέκου 1, Τουλουμτζίδου, Χασιώτη, Καλογιάννη, Μπαλάτσα Μ. 1, Μπαλάτσα Ν., Τοκίνι 3, Κους 5, Τσιγαρίδα2, Πατούνα, Σαμαρά, Λαμπρονίκου.
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Σαφέτη 1, Μαυρωτά 1, Κάσσαρη, Τριχά 3, Ξανθοπούλου 2, Παπαναστασίου, Μπόβαλη, Φραγκιά, Δούλη 3, Κουτέλη 3, Αγγελίδη, Τορνάρου, Μαντουδιώτη, Λάζαρη.