Βόλεϊ λιγκ: Πέρασε κι από την Σύρο ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 9χ9 επικρατώντας με 3-0 του Φοίνικα Σύρου στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό αγώνα του τσάλεντζ καπ στην έδρα της Τουρ (Τρίτη, 19/12).

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Πειραιώτες πέραν του ότι είναι αήττητοι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου γύρου, έχουν κερδίσει εκτός έδρας τις άλλες τρεις ομάδες που είναι στην πρώτη τετράδα (ΠΑΟΚ, Φοίνικας, Χαλκίδα) έχοντας την απώλεια μόλις ενός σετ και τη δεδομένη χρονική στιγμή μοιάζει να παίζουν χωρίς αντίπαλο καθώς ακόμη και σε μέτριες στιγμές τους έχουν τον τρόπο να κερδίζουν.
Όπως για παράδειγμα στο πρώτο σετ του σημερινού αγώνα που ήταν και το καθοριστικό… Εκεί οι παίκτες του Μουνιόθ προηγήθηκαν 11-13, αλλά τα σερβίς του Λινζ έφεραν το σκορ στο 15-13 με τον Φοίνικα να χάνει και κόντρα επίθεση για το +3. Οι Συριανοί στην επόμενη περιστροφή που σέρβιρε ο Λινζ, έκαναν το 21-21, 23-21 όμως στο 23-22 ο Πέτερλιν δεν τελείωσε την επίθεση και ο Ολυμπιακός αφού έσπασε το πρώτο σετ μπολ με τον Ράουβερντινικ, προηγήθηκε με τον Ολλανδό και πήρε το σετ με άσο του Πετρέα.
Στο β’ σετ οι ερυθρόλευκοι έκαναν μόλις 2 λάθη, ενώ στο τρίτο αν και ξέφυγαν με μεγάλη διαφορά (12-18) έκαναν μαζεμένα λάθη, χωρίς όμως να απειληθούν.
Τα σετ: 24-26, 21-25, 21-25
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ)
Χήρας 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Λινζ 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 39% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (16/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 4 (4/11 επ., 33% υπ. – 08% άριστες), Γάτσης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης –λ (74% υπ. – 26% άριστες), / Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι 4 (4/6 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Πεντίδης 2 (2 μπλοκ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ) Οϊβάνεν 11 (8/14 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντζίζγκα 1 (1/2 επ.), Πετρέας 14 (8/12 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μπέμε 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (12/20 επ., 31% υπ. – 06% άριστες), Ράουβερντνικ 10 (9/20 επ., 73% υπ. – 40% άριστες), Στεφάνου –λ (72% υπ. – 28% άριστες) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Ζουπάνι 1 (1/1 επ), Τσελιος

Στα αυριανά παιχνίδια ΑΟΠ Κηφισιάς (κόντρα σε Παναχαϊκή), Νίκη Αιγινίου (κόντρα σε Εθνικό Πειραιώς) και ο Ηρακλής που υποδέχεται τον Παμβοχαϊκό είναι τα φαβορί για να πάρουν τη νίκη και να συνεχίσουν τις υψηλές πτήσεις.