Πέρασε ο Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ πήγε στο Λονδίνο αποφασίσμενος να διεκδικήσει το τρόπαιο και το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Αυτό το κατάλαβε καλά και ο Άντι Μάρεϊ.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

O Ελβετός δεν άφησε πολλά περιθώρια στον γηπεδούχο Μάρεϊ, ο οποίος έπαιξε τον τελευταίο χαρτί πρόκρισης. Μάταια όμως καθώς ο Φέντερερ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και αν τελικά δεν καταφέρει να «κλέψει» το Νο1 από τον Τζόκοβιτς, τουλάχιστον θα διεκδικήσει το τρόπαιο. Ο Φέντερερ πήρε το πρώτο σετ 6-0 σε 24 λεπτά και το δεύτερο 6-1!
Η βαθμολογία του 2ου ομίλου
1. Φέντερερ 3-0 (37-13)
2. Νισικόρι 2-1 (33-31)
3. Μάρεϊ 1-2 (22-32)
4. Ράονιτς 0-2 (15-26)
5. Φερέρ 0-1 (11-16)
Η φάση των ομίλων ολοκληρώνεται αύριο με τις αναμετρήσεις του 1ου. Στις 16:00 ο Νόβακ Τζόκοβιτς αντιμετωπιζει τον Τόμας Μπέρντιχ και με νίκη εξασφαλίζει το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης για το 2014. Στις 22:00 γίνεται ο δεύτερος αγώνας του ομίλου ανάμεσα στον Σταν Βαβρίνκα και τον Μάριν Τσίλιτς.