Περιμένει αντίπαλο ο Βαβρίνκα

Τον αντίπαλό του στον τελικό του Ρολάν Γκαρός θα μάθει αύριο ο Σταν Βαβρίνκα, αφού ο ημιτελικός Τζόκοβιτς-Μάρεϊ διακόπηκε λόγω βροχής. Ο Σέρβος είναι αυτός που έχει πάντως το προβάδισμα.

του Σούλη Μέζου

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήγαινε ολοταχώς προς τον τελικό του Ρολάν Γκαρός, όμως ο καιρός του ανέκοψε προσωρινά την πορεία. Ο Σέρβος στον ημιτελικό με τον Άντε Μάρεϊ προηγήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-3), ο Μάρεϊ αντέδρασε και πήρε το τρίτο σετ με 7-5 και στο 3-3 του τέταρτου σετ αποφασίστηκε να διακοπεί ο αγώνας, αφού μαύρα σύννεφα σκέπασαν τον ουρανό του Παρισιού. Λίγο αργότερα άρχισε να βρέχει και ο συναρπαστικός ημιτελικός θα συνεχιστεί αύριο στις 14:00.
Στον ημιτελικό που προηγήθηκε χρονικά, ο Ελβετός Σταν Βαβρίνκα, επικράτησε του… γηπεδούχου Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά 3-1 (6-3, 6-7, 7-6, 6-4) και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο τελικό γκραν σλαμ στην καριέρα του. Μετά την επικράτηση πέρσι στον τελικού του όπεν της Αυστραλίας, φέτος διεκδικεί το Ρολάν Γκαρός. Πέρσι στα κορτ της Αυστραλίας βρέθηκε αντιμέτωπος ως το απόλυτο αουτσάιντερ κόντρα στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ράφαελ Ναδάλ. Το ίδιο ενδέχεται να συμβεί και φέτος αν το φετινό Νο1 ολοκληρώσει τη σημερινή διαγραφόμενη νίκη του.