Πετυχημένη η επέμβαση καρδιάς για τον Τσάλμερς

Μείον ένα χρυσό Ολυμπιονίκη θα είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης με τον Κάιλ Τσάλμερς να έχει τεθεί εκτός λόγω καρδιολογικού προβλήματος. Χθες ο Αυστραλός έκανε την επέμβαση που έπρεπε να είχει κάνει δύο χρόνια πριν και ετοιμάζεται σε έξι μήνες να επιστρέψει στις πισίνες.

Ο 19χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης των 100μ. ελεύθερο του Ρίο, έπασχε από μία μορφής ταχυκαρδίας που του είχε διαγνωσθεί από όταν ήταν ακόμα σε πολύ μικρή ηλικία. Πριν από δύο χρόνια, οι γιατροί στην Αυστραλία προσπάθησαν να παρέμβουν αλλά τελικά κρίθηκε φρονιμότερο να μην κάνει την επέμβαση και τελικά δικαιώθηκε καθώς στους Ολυμπιακούς του Ρίο έγραψε ιστορία. Κέρδισε το χρυσό μετάλλιο σε ένα αγώνισμα όπου οι παραδοσιακά δυνατοί στην κολύμβηση, Αυστραλοί είχαν να το κερδίσουν 48 χρόνια, ενώ σε ηλικία 18 ετών, 1 μήνα και 16 ημερών, έγινε ο νεότερος κολυμβητής που κατέβηκε τα 49 δευτερόλεπτα στο αγώνισμα.
Μετά τους Αγώνες, το πρόβλημα έγινε πιο έντονο όμως με αποτέλεσμα να μείνει εκτός αγώνων, ενώ έχασε πολλές προπονήσεις. Έτσι προχώρησε στην επέμβαση θυσιάζοντας το παγκόσμιο πρωτάθλημα για το οποίο είχε πιάσει το όριο προκειμένου να είναι έτοιμος στους κοινοπολιτειακούς αγώνες (για τους Αυστραλούς είναι πολύ σημαντικοί) το 2018.