Πιο γρήγορος από τον τελικό του παγκοσμίου ο Χρήστου

Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα πραγματοποίησε αγώνα χρονομέτρησης με στόχο να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ στο 100άρι ύπτιο, όμως μπορεί να μην ήρθε το ρεκόρ αλλά αντίθετα ήρθε μία επίδοση πολύ γρήγορη και επιπέδου παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ο Απόστολος Χρήστου στην διάρκεια του κανονικού προγράμματος στη διοργάνωση «Φάρος – Έλενα Σαΐρη» ήταν ο ταχύτερος στα 50μ ύπτιο και τα 50μ ελεύθερο, αλλά αποφάσισε να κολυμπήσει και τρίτο αγώνισμα. Έτσι αγωνίστηκε μόνος στα 100μ ύπτιο με στόχο να καταρρίψει το 52.09 που είναι και το πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε σε 52.95, μία επίδοση καλύτερη από εκείνη στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Ντόχα που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχε σημειώσει 53.36. Αυτή είναι η έβδομη φορά για τον 27χρονο κολυμβητή που κατεβαίνει τα 53 δευτερόλεπτα. Τελευταία φορά που ο Χρήστου κολύμπησε κάτω από τα 53 δευτερόλεπτα ήταν πέρσι στην ιταλική διοργάνωση, Σέτε Κόλι, όπου είχε καταγράψει 52.99 και ήταν η μοναδική φορά μέσα στο 2023. Η κούρσα που πραγματοποίησε είναι πολύ ενθαρρυντική για την συνέχεια της σεζόν, αφού θα ακολουθήσει το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι και οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού.