Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι σε νεκρό χρόνο

Λίγες ώρες μετά την κλήρωση που έφερε τις δύο ομάδες αντιμέτωπες στον ημιτελικό της ευρωλίγκας στην υδατοσφαίριση των γυναικών, ο Ολυμπιακός σημείωσε σπουδαία νίκη επί της Βουλιαγμένης στο Λαιμό.

Με ένα γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου σε νεκρό χρόνο, οι ερυθρόλευκες επικρατησαν 7-6 εκτός έδρας επί της Βουλιαγμένης και έκαναν ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ του πρωταθλήματος που κρίνουν και τον τίτλο του πρωταθλητή.
Ο αγώνας ξεκίνησε με το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου να προηγείται με 1-0, ενώ στο ημίχρονο αύξησε τη διαφορα στα δυο τέρματα (4-2). Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ισοφάρισε στο τρίτο οκτάλεπτο (4-4), κατάφερε να φύγει με τη νίκη, χάρη σε γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου στον παραπάνω, 0:01 πριν τη λήξη του αγώνα. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Τσουκαλά των «ερυθρολεύκων».
Oκτάλεπτα 1-0, 3-2, 0-2, 2-3
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη 2, Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 2, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Νίνου Π., Γκίλλα, Κοτσιώνη
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Μπάκλινγκ, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη, Παπαναστασίου, Φουντωτού, Δουρέκα.