Πλήρωσε το κακό δεύτερο οκτάλεπτο

Με ήττα ξεκίνησε η ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού, την υπεράσπιση του τίτλου της στο τσάμπιονς λιγκ.

Στην πρεμιέρα των ομίλων, οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκε 7-6 εκτός έδρας από την ιταλική Βερόνα εξαιτίας ενός οκτάλεπτου μπλακ άουτ. Ενώ η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε καλά τον αγώνα διατηρώντας την επαφή στο σκορ με το πρώτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 2-2 η… καταστροφή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο δεύτερο οκτάλεπτο. Εκεί όπου οι Ιταλοί πήραν φόρα και με ένα σερί 4-0 βρέθηκαν στο ημίχρονο να προηγούνται 6-2.
Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να αντιδράσουν στην επανάληψη. Βελτίωσαν αρκετά την άμυνα τους με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις ένα γκολ. Δεν κατάφεραν όμως να κάνουν την ανατροπή. Ο Αλέξανδρος Γούνας, ένα λεπτό πριν από τη λήξη μείωσε στο γκολ (7-6) όμως στο χρόνο που απέμεινε οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αν και είχαν την τελευταία επίθεση με παίκτη παραπάνω.
Οκτάλεπτα 2-2, 4-0, 0-1
Βερόνα (Μπαλντινέτι) Νταμόντε 2, Ντι Σόμα 2, Ντράσοβιτς 2 Μιράρτσι 1
Ολυμπιακός (Βλάχος) Φουντούλης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1 Γούνας 1, Ομπράντοβις 1.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια του 2ου ομίλου στον οποίο βρίσκεται ο Ολυμπιακός, η Σολνόκι νίκησε 10-9 τη Γιαντράν Σπλιτ, το Ανόβερον πήρε πολύτιμη ισοπαλία 11-11 στο Ζάγκρεμπ από την Μλάντοστ ενώ η Γιουγκ Ντρουμπόβνικ σημείωσε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη επικρατώντας 7-6 επί της Σπαντάου στη Γερμανία.