ΑμεΑ

Ποδηλασία: Φοβερός Παπαγγελής, 3ος στο παγκόσμιο κύπελλο!

Ο Νίκος Παπαγγελής συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο σιρκουί του παγκοσμίου κυπέλλου ποδηλασίας δρόμου των ΑμεΑ, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο που φιλοξενήθηκε στο Χάντσβιλ της Αλαμπάμα (ΗΠΑ).

O 6ος Παραολυμπιονίκης του Τόκιο, μετά την 6η θέση στο παγκόσμιο κύπελλο του Όστεντ στο Βέλγιο στις αρχές του Μαΐου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα αντοχής της κλάσης C2, όπως ακριβώς είχει κάνει και τον Απρίλιο στο Μανιάνγκο της Ιταλίας. Τότε ο Έλληνα ποδηλάτης είχε βρεθεί μόλις τρία δευτερόλεπτα από την πρώτη θέση.
Στον αγώνα του Χάντσβιλ, ο αγώνας ήταν 72,6 χιλιομέτρων και ο Παπαγγελής ήταν ένας από τους συμμετέχοντες, με όλους του κορυφαίους ποδηλάτες ΑμεΑ της της κατηγορίας C2 (ακρωτηριασμένο πόδι) να ειναι παρόντες.
Ο Έλληνας ποδηλάτης ολοκλήρωσε σε 1:47:51 με τον Γάλλο Αλεξάντρ Λοτέ να κερδίζει με 1:44.22 και τον Βέλγο Εγούντ Βρομάτ να ακολουθεί σε 1:47:40.