Καζάν 2019: Πολύ καλές παρουσίες για την ελληνική κολύμβηση

Πολύ καλή κρίνεται η παρουσία των Ελλήνων κολυμβητών την 4η μέρα των αγώνων κολύμβησης, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων που διεξάγεται στο Καζάν.

Ο Γιάννης Χρήστου έκανε εκ νέου ατομικό ρεκόρ κατεβαίνοντας για πρώτη φορά τα 26 δευτερόλεπτα. Με 25.94 είναι ο Νο4 φέτος στην Ελλάδα (γεννημένος το 2002) και ολοκλήρωσε τον τελικό στην 7η θέση με τον Στέργιο Μπίλα να ακολουθεί με 26.08. Ο Ιταλός Τόμας Κετσόν με 25.24 ήταν ο νικητής και τον ακολούθησαν οι Ρώσοι Ζούεφ και Σαμουσένκο με 25.29 και 25.59.

Καλή και η παρουσία της Γεωργίας Δαμασιώτη στον τελικό των 100μ. πεταλούδα των νεανίδων. Κολύμπησε και παλι στο όριο του ενός λεπτού ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1:00.83 και στην 8η θέση. Νίκησε η Λευκορωσίδα Αναστασία Σκουρντάι με 57.39 που είναι και ρεκόρ αγώνων (58.20 το προηγούμενο από τα ημιτελικά, επίσης δικό της).

Στη γρήγορη σειρά των 800μ. ελεύθερο, ο Κώστας Εγγλεζάκης τερμάτισε 6ος σε 8:07.36 για να καταταγεί συνολικά 8ος με τον Αλέξανδρο Καχρή να είναι 5ος με το 8:02.83 και τον Δημήτρη Μάρκο με το 8:19.29 να είναι 18ο. Ο Ρώσος Ιλία Σιμπίρτσεφ με 7:52.83 πήρε το χρυσό και το ρεκόρ αγώνων από τον Μικάιλο Ρόμαντσιουκ που είχε κολυμπήσει το 2014 σε 7:54.81.

Αρκάδιος Ασπουγαλής και Σάββας Θώμογλου δεν κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό των 100μ. πρόσθιο. Ο Ασπουγαλής με 1:02.89 ολοκλήρωσε 9ος και είναι ο πρώτος επιλαχών για τον τελικό και ο Θώμογλου με 1:03.32 ήταν 12ος.