ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πολύ καλή αρχή ο Σγουρόπουλος στο ευρωπαϊκό

O Γιάννης Σγουρόπουλος έκανε το καλύτερο ξεκίνημα από την ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης που διεξάγεται στο Αλικάντε της Ισπανίας.

O Σγουρόπουλος ξεκίνησε εξαιρετικά παίρνοντας τη νίκη σε δύο πολύ δυνατές αναμετρήσεις. Κόντρα στο Σλοβάκο Σάμουελ Νοβότα αναδείχτηκε νικητής με 4-1 σετ (13-11, 10-12, 11-9, 11-9, 13-11). Αργότερα, η δεύτερη αναμέτρηση ήταν ακόμα πιο δύσκολη. Ο Σγουρόπουλος έκαμψε στο φινάλε με 4-3 σετ (11-7, 11-5, 6-11, 8-11, 8-11, 11-9, 13-11) τον φορμαρισμένο Σέρβο Μάρκο Γέφτοβιτς κι έκανε το 2Χ2. Προπορεύεται στο γκρουπ και αν επικρατήσει αύριο και του επικεφαλής Κροάτη Τόμισλαν Πουκάρ θα προκριθεί πανηγυρικά στους «64». Μπορεί δε και με τη 2η θέση στο γκρουπ να διεκδικήσει την πρόκριση σε νοκ άουτ παιχνίδι.
Η Κατερίνα Τόλιου έγραψε την πρώτη μέρα μία ήττα και μία νίκη. Στον πρώτο της αγώνα, κάμφθηκε από τη Λευκορωσίδα Μαργκαρίτα Μπαλτουσίτε με 4-2 σετ (5-11, 12-10, 5-11, 6-11, 11-6, 6-11). Συνέχισε όμως με νίκη κερδίζοντας τη Σλοβένα Άνα Τοφάντ με 4-0 σετ (11-8, 11-6, 11-9, 11-5). Αύριο αντιμετωπίζει το νούμερο 1 του γκρουπ, την κινεζικής καταγωγής Ζανγκ Σουάν και θα προσπαθήσει να εξαντλήσει τις πιθανότητές της για την πρόκριση στο ταμπλό.
Ο Καλλίνικος Κρεάνγκα λύγισε σε ισορροπημένη αναμέτρηση με τον Ούγγρο Μπένκε Μαγιόρος χάνοντας 4-2 σετ (9-11, 10-12, 8-11, 11-8, 13-11, 6-11). Έχασε δύσκολα τα τρία πρώτα σετ, αντέδρασε και μείωσε σε 3-2, όμως στο 6ο σετ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ σε βάρος του.
Στη δεύτερη αναμέτρηση για τον όμιλο, κόντρα στον Πορτογάλο Ντιόγκο Καρβάλιο ηττήθηκε με 4-1 (7-11, 11-5, 7-11, 6-11, 8-11). Αύριο κλείνει τα παιχνίδια του απέναντι στον Φινλανδό Άλεξ Νάουμι, αλλά πλέον δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο από την 3η θέση στο γκρουπ. Προηγούνται με δύο νίκες ο Καρβάλιο και ο Μαγιόρος.