Πολύ μεγάλη ελληνική επιτυχία!

Μετά από εξαιρετική κούρσα, τα δίδυμο Παντελής Σωτηρακόπουλος – Θανάσης Παλαιοπάνος και Μαργαρίτα Γεωργούδη – Χριστίνα Μπούρμπου κέρδισαν το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας εφήβων-νεανίδων στο Κλέφερντ της Γερμανίας.

Πρόκειται για μία πολύ μεγάλη επιτυχία για την ελληνική κωπηλασία με τον δίδυμο να ολοκληρώνει τον αγώνα σε 6:57.71 χάνοντας μόνο από τους πολύ δυνατούς Ρουμάνους Στεφάν Κονσταντίν Μπεραριού και Φλορίν Σορίν Λεχάτσι που τερμάτισαν σε 6:53.41.
Αργυρό μετάλλιο και για τα κορίτσια Γεωργούδη – Μπούρμπου επίσης στη δίκωπο ενώ στο διπλό σκιφ των εφήβων, Στέργιακας και Ντινενής ήταν δεύτεροι στον τελικό Β που σημαίνει ότι στη γενική κατάταξη καταλαμβάνουν την όγδοη θέση. Ο Βασίλης Κακούτης ήταν τρίτος στον τελικό Γ του σκιφ και συνολικά 14ος. Η συνολική παρουσία της ελληνικής αποστολής κρίνεται ως απόλυτα πετυχημενη επιβεβαιώνοντας ότι η δεξαμενή της κωπηλασίας στην Ελλάδα είναι γεμάτη από ταλαντούχους αθλητές και αθλήτριες διεθνους επιπέδου.