Πολωνία: Μεγάλο διπλό για Μπίντγκοζ, 20άρης ο Γκόρτσανιουκ

Νίκη οξυγόνο για την Λούσνισκα Μπίντγκοζ μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι στην έδρα της Λιούμπιν για την 28η αγωνιστική της πολωνικής λίγκας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα του Ζένια Γκόρτσανιουκ (20 πόντοι με 13/30 επιθέσεις, 3 άσους, 4 μπλοκ) μετά από μια μάχη 153 λεπτών νίκησε με 3-2, με το τάι μπρέικ να είναι το πιο… ήρεμο σετ του αγώνα.
Στο πρώτο η Μπίντγκοζ προηγήθηκε με 16-21, 18-22, αλλά το πήρε με 23-25 με επίθεση του Ζένια, στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει με 16-12, όμως ισοφάρισε 23-23 και το πήρε με 31-33! Η Λιούμπιν στο τρίτο ήταν μπροστά με 15-8, 21-14, αλλά το σκορ έφτασε στο 24-23 χωρίς να ολοκληρωθεί η ανατροπή για ακολουθήσει το δ’ σετ που έγινε μάχη πόντο με πόντο για να λήξει κι αυτό 25-23. Στο τάι μπρέικ όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4 (δύο άσοι από τον Ζένια) και ουσιαστικά δεν κινδύνεψαν ποτέ.