Πουρσανίδης, Φωτοπούλου στα τελικό του NCAA

Δύο προκρίσεις κατέγραψε ο κυπριακός στίβος την πρώτη μέρα των προκριματικών αγώνων της ανατολικής περιφέρειας για τον τελικό του NCAA που θα διεξαχθεί στο Γιουτζίν.

Στη σφυροβολία των ανδρών, ο Αλέξης Πουρσανίδης πραγματοποίησε και τις τρεςι βολές του και με καλύτερη στα 69.51μ. ολοκλήρωε στην 4η θέση για να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά. Ο νικητής του προκριματικού ήταν ο Αλεξάντερ Γιανγκ του Λουιζιάνα με 71.05μ. Ο Κύπριος σφυροβόλος, εκτός από 69.51μ. που ήταν η δεύτερη του προσπάθεια, έριξε στην πρώτη 68.01μ. και στην τρίτη 69.43μ.
Το εισιτήριο για το Γιουτζίν πήρε και η Φιλίππα Φωτοπούλου η οποία με 6.33μ. (+0,5) ήταν 10η στο μήκος και προκρίθηκε στον τελικό. Η Κύπρια αθλήτρια του Αλαμπάμα είχε άλμα και στο 6.23μ. (+1,3) και ένα άκυρο. Η νικήτρια, Κέιτ Χολ του Τζόρτζια, πήδηξε 6.68μ.
Δεν τα κατάφερε στα 100μ. η Ολίβια Φωτοπούλου που με 11.64 κατέλαβε την 27η θέση στη γενική κατάταξη.