ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ στα 10χλμ από την Τίροπ!

Στην πόλη Χερζογκενάουραχ της Γερμανίας όπου βρίσκεται το αρχηγείο της Adidas, διεξήχθει φεστιβάλ αγώνων δρόμου με στόχο τα ρεκό και αυτό έγινε.

Στο 10αρι των γυναικών η Άγκνς Τζεμπετ Τίροπ έτρεξε σε 30:01 για να καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ βελτιώνοντας το κατά 28 δευτερόλεπτα! H Kενυάτισσα δρομέας πήρε το ρεκόρ από την Ασμάε Λαγκζάουι που είχε τρέξει 30:29 το 2002. Η Κένυα έκανε το 3/3 στον αγώνα με τη Σίλα Τσέπκιρουι να ακολούθει με 30:17 και την Νάνσι Τσελαγκάτ να είναι τρίτη με 30:50.
Πολύ καλό 10αρι και από τον εξαιρετικό δρομέα Ρόνεξ Κιπρούτο (Κένυα) που με 26:43 έτρεξε το 4ο ταχύτερο 10αρι όλων των εποχών. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής των εφήβων, Ταντέσε Γουόρκου ήταν δεύτερος με 26:56 που είναι νέο εθνικό ρεκόρ Αιθιοπίας.
Στον ημιμαραθώνιο, ο Κενυάτης Αμπέλ Κιπτσούμπα με το πολύ καλό 58:48 ήταν ο νικητής. Στις γυναίκες επικράτησε η επίσης Κενυάτισσα Μπρέντα Τζεπλέτινγκ με 1:06:52.