ΚΑΖΑΝ 2015

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική

Ένα λάθος της Αντιγόνης Ρουμπέση στο τελευταίο λεπτό στοίχησε στην Εθνική ομάδα των γυναικών την πρώτη της ήττα στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του παγκόσμιου πρωταθλήματος του Καζάν.

Δεν ξεκίνησε καλά η Εθνική, κόντρα σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, την Αυστραλία από την οποία ηττήθηκε 8-7 και έχασε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου που οδηγεί απευθείας στα προημιτελικά.
Στο πρώτο οκτάλεπτο η Εθνική ξεκίνησε καλά ανοίγοντας το σκορ με την Τσουκαλά, ωστόσο όμως η Αυστραλία πίεσε ψηλά, είχε καλύτερη κυκλοφορία και στην επίθεση βρήκε το δρόμο προς τα ελληνικά δίχτυα ανατρέποντας την κατάσταση (1-2).
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η κατάσταση αντιστράφηκε. Η Αυστραλία σημείωσε το πρώτο γκολ, όμως η Εθνική με την Ασημάκη να δίνει μεγάλες μάχες και να κερδίζει δύο πέναλτι, την Τσουκαλά να είναι εύστοχη και την άμυνα να έχει βελτιωθεί αισθητά, έγινε η ανατροπή με την ελληνική ομάδα να περνάει μπροστά στο ημίχρονο με 4-3.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν εξελίχθηκε καλά για την Εθνική. Η Ασημάκη συνέχισε να δίνει μόνη της μεγάλες μάχες με ολόκληρη την άμυνα της Αυστραλίας. Κέρδισε ακόμα δύο πέναλτι, σκόραρε μία φορά κρατώντας την ελληνική ομάδα σε απόσταση βολής. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο, η Ρουμπέση έκανε λάθος στην επίθεση δίνοντας το δικαίωμα στην Αυστραλία να βγει στην αντεπίθεση και μόνη της με αντίπαλο την Κούβδου η Ζαγκάμε έκανε το τελικό 8-7.
Η Εθνική χρειάζεται δύο νίκες και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να καταλάβει την πρώτη θέση στο 2ο όμιλο.
Οκταλεπτα 1-2, 3-1, 1-2, 2-3