ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρεμιέρα του Σγουρόπουλου στο τσάμπιονς λιγκ με νίκη

Πρώτη εμφάνιση για τον Γιάννη Σγουρόπουλο στη διοργάνωση του τσάμπιονς λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης, με τον Έλληνα αθλητή να αγωνίζεται με τη σουηδική Έσλοβ που ξεκίνησε στη διοργάνωση με νίκη.

Η ΄Εσλοβ ξεκίνησε τους αγώνες της εντός έδρας όπου υποδέχθηκε τη γαλλική Ενεμπόν κερδίζοντας την 3-1 για την 1η αγωνιστική του 4ου γκρουπ. Το επόμενο παιχνίδι των Σκανδιναβών θα γίνει στις 19 Οκτωβρίου και θα είναι εκτός έδρας με τη γερμανική Μιλχάουζεν.
Ο Σγουρόπουλος τοποθετήθηκε στη θέση 2 της ομάδας του, έδωσε αγώνα-τεστ με τον Λίαμ Πίτσφορντ και ηττήθηκε με 3-0 σετ. Ο Άγγλος είναι στο νούμερο 31 της παγκόσμιας κατάταξης, τα πήγε καλά στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με πλασάρισμα στις θέσεις 9-16, ενώ το 2016 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο Έλληνας άσος (Νο256) δεν μπόρεσε στην αρχή να βρει λύσεις στο παιχνίδι του Πίτσφορντ, όμως από το 2ο σετ κι έπειτα βελτίωσε την απόδοσή του. Διεκδίκησε γερά την ισοφάριση ώσπου ο Άγγλος επικράτησε οριακά με πόντο για highlightsστο 10-9. Στο 3ο σετ δημιούργησε μικρή διαφορά και την κράτησε.
Ο Σγουρόπουλος ευτύχησε στα 18 του χρόνια να κάνει το ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση κι απόλαυσε γενικά ωραία εμπειρία, πέρα από το ματς με αντίπαλο μεγάλης κλάσης.
Αγώνας έγινε χτες και για τον 3ο όμιλο, όπου μετέχει η πολωνική Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη. Η επικεφαλής Σααρμπρίκεν φιλοξένησε τη γαλλική Ανζέ και την έκαμψε με 3-0. Η Μπογκόρια, που άρχισε την προσπάθειά της με νίκη στη Δανία επί της Ρόσκιλντε, θ’ αντιμετωπίσει στη 2η αγωνιστική την Ανζέ εκτός έδρας. Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 12 Οκτωβρίου.