ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Προ-Ολυμπιακό: Συνεχίζει στο 2o γύρο η Στόλη

Η Γεωργία Ξένου, ο Στέφανος-Χρήστος Ξένος και η Μαρία Στόλη αγωνίστηκαν στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά καράτε στο Παρίσι με την τελευταία να προκρίνεται στον δεύτερο γύρο.

Από σήμερα ως και τις 13 του μήνα διεξάγεται το προ-Ολυμπιακό τουρνουά καράτε στο Παρίσι με οκτώ ελληνικές συμμετοχές να διεκδικούν μια θέση στην ομάδα του Τόκιο. Η Γεωργία Ξένου ήταν η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που αγωνίστηκε στο προ-Ολυμπιακό στην κατηγορία Κάτα και κατάφερε να φτάσει ως και τον γύρο των «8». Στην γενική κατάταξη κατέλαβε την 15η θέση. ο Στέφανος-Χρήστος Ξένος αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά αφού στον πρώτο γύρο ηττήθηκε από τον Ιορδανό Αρμάν Αλμασάφτα. Η Μαρία Στόλη αντιμετώπισε με επιτυχία στην κατηγορία των -55κ την Ελβετίδα Μάγια Σάερερ . Στον επόμενο γύρο θα έχει αντίπαλο την Χάβρα Αλ Ατζμί από τα ΗΑΕ. Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές είναι της Ελένης Χατζηλιάδου στην κατηγορία των +61κ, του Παναγιώτη Καψάλη στην Κάτα, της Βασιλικής Πανετσίδου στην -61κ, του Γιώργου Τζάνου στην +75κ και του Διονύση Ξένου στην -75κ.