Προ-Ολυμπιακό γυναικών: Στο θρίλερ της δεκαετίας η Τουρκία 3-2 την Πολωνία!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που διήρκησε 144 λεπτά η Τουρκία λύγισε την αντίσταση της Πολωνίας και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

του Δημήτρη Τυχάλα

Από το τρίτο σετ και μετά (1-1 το σκορ) όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα πραγματικά τα είδαν όλα, με το δ’ σετ να είναι ένα από τα κορυφαία των τελευταίων ετών και την εξέλιξη του να είναι ακατάλληλη για καρδιακούς.

Πριν φτάσουμε στο δ’ σετ να δούμε τι έγινε στο τρίτο όπου η Πολωνία προηγήθηκε με 16-9, για μειώσει η Τουρκία σε 16-15 και να προηγηθεί 19-20, όμως το 22-22 έγινε 24-22 με μπλοκ της Σμάρτζεκ-Γκόντεκ και στο 24-23 η Γκιουνές έχασε το σερβίς.

Έτσι φτάσαμε στο όπου ο Γκουϊντέτι έβγαλε την κακή Ισμαΐλογλου και η Τουρκία είχε σταθερά το προβάδισμα (12-16, 16-18, 19-21) μέχρι το 21-23… Η Πολωνία πήρε την αλλαγή, ισοφάρισε με άσο της Βόλοζ και έφτασε σε ματς μπολ με άουτ της Μπαλαντίν. Κι εκεί κάππου έκανε την εμφάνιση του ο βολεϊκός Χίτσκοκ.

Στην επόμενη φάση η Πολωνία έχει τρείς κόντρα μπάλες, τις οποίες δεν τελειώνει η Σμάρτζεκ-Γκόντεκ κι η Μποζ ισοφαρίζει. Σμάρτζεκ-Γκόντεκ και Μποζ σκόραραν γι το 25-25, 26-26 και η Εντά (είχε 4/10 επιθέσεις, αλλά 10 μπλοκ!) έφερε το πρώτο σετ μπολ της Τουρκίας, με την Ερκάν όμως να χάνει κόντρα μπάλα και το 28-27 να γίνεται με κακή συνεννόηση Ναζ, Εντά.

Νέα τεράστια ευκαιρία για την Πολωνία, καθώς η Τουρκία έκανε κακή υποδοχή, η Εντά έκανε πάσα στο πουθενά με την Ναζ να τρέχει και να περνά τη μπάλα, με την Σμάρτζεκ-Γκόντεκ να μην τελειώνει την κόντρα και την Εντά με μπλοκ στην Στίτσιακ να ισοφαρίζει 28-28.

Η Τουρκία έφτασε σε νέο σετ μπολ με επίθεση της Μποζ, η Πολωνία έκανε το 30-29 με άουτ της Μπαλαντίν, αλλά έχασε νέα κόντρα επίθεση καθώς το λίμπερο Στένζελ έκανε λάθος πάσα και ακολούθησε άουτ της Στίτσιακ (30-31). Η ίδια ισοφάρισε για τελευταία φορά, για να ακολουθήσει επίθεση της Μποζ και άουτ της Στίτσιακ για το τελικό 31-33 μετά από 45 λεπτά που έμοιαζαν με αιώνες.

Η Τουρκία είχε μείνει ζωντανή από το πουθενά και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, καθώς στο 5ο σετ είχε σταθερά το προβάδισμα καταφέρνοντας στην τελική ευθεία με όπλο το μπλοκ να μετατρέψει το 9-10 σε 9-12 και να πάρει τελικά τη νίκη με 11-15.

«Σε μια τέτοια στιγμή απλά το απολαμβάνεις και τ’ αφήνεις όλα πάνω στους παίκτες σου. Είτε κερδίσεις, είτε χάσεις, συμμετέχεις σε κάτι πραγματικά εντυπωσιακό. Παλεύουμε για κάθε μπάλα σαν τρελή και δεν θέλουμε να παραδοθούμε. Είδα τις αθλήτριες μου να πέφτουν για κάθε μπάλα., είδα τα κορίτσια της Πολωνίας να κάνουν το ίδιο. Γι’ αυτό δεν μπορώ παρά να απολαύσω αυτό που έζησα», είπε μετά το τέλος του αγώνα ο σπουδαίος και εκτός γηπέδου Τζιοβάνι Γκουϊντέτι…

Υπενθυμίζουμε ότι στον πρώτο ημιτελικό η Γερμανία είχε νικήσει με 3-0 την οικοδέσποινα του τουρνουά Ολλανδία.

Τα σετ: 25-19, 18-25, 25-23, 31-33, 11-15
Πολωνία (Ναβρότσκι): Αλαγκιέρσκα 8 (4/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κακολέφσκα 11 (6/13 επ., 5 μπλοκ), Στίτσιακ 25 (19/52 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ. 35% υπ.-18% άριστες), Βόλοζ 5 (2/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντρζικ 10 (9/30 επ., 1 μπλοκ), Σμάρζεκ-Γκόντεκ 22 (17/61 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Στένζελ –λ (59% υπ.-41% άριστες) / Γιάγκλα –λ, Λούκασικ 2 (2/3 επ.), Κοβαλέσκα, Γκορέτσκα.
Τουρκία (Γκουϊντέτι): Οζμπέι, Μπαλαντίν 16 (14/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ,., 60% υπ.-33% άριστες), Ισμαΐλογκου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.-40% άριστες), Μποζ 36 (31/66 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Εντά 15 (4/18 επ., 1 άσο, 10 μπλοκ), Γκιουνές 12 (7/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σεμπνέμ –λ (70% υπ.-45% άριστες) / Ερκάν 2 (2/5 επ., 45% υπ.-27% άριστες), Καρακούρτ 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ).