Προ-Ολυμπιακό: Με το αργυρό μετάλλιο επιστρέφει η Εθνική

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών, μετά από ήττα από το Μαυροβούνιο στον τελικό του προ-Ολυμπιακού τουρνουά που διεξήχθη στο Ρότερνταμ.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, με τον Δερβίση να ανοίγει το σκορ. Οι Μαυροβούνιοι απάντησαν όμως οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να κάνουν το 2-3 και να μπουν στο δεύτερο οκτάλεπτο με προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά μέχρι και με δύο τέρματα (4-6) ρνώ με γκολ του Μπριγκουλιάν οι Μαυροβούνιοι μείωσαν σε 5-6 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο. O Σκουμπάκης με γκολ στον παίκτη παραπάνω έκανε το 5-7, ο Πόπαντιτς μείωσε σε 6-7 όμως ο Αργυρόπουλος, μετά από πολύ συντονισμένη επίθεση, σημείωσε το τέταρτο γκολ στον αγώνα κάνοντας το 6-8. Ο Μάτκοβιτς μείωσε (7-8) ενώ ο Καπότσης σκόραρε για το 7-9, όμως μετά από εξέταση του VAR διαπιστώθηκε λάθος στον χρόνο της επίθεσης και στην αποβολή του Μαυροβουνίου οπότε το γκολ του Καπότση ακυρώθηκε και δόθηκε ένα κόρνερ στην Εθνική. Μετά τη διακοπή και αφού αποσυντονίστηκαν οι ομάδες, ο Μάτκοβιτς ισοφάρισε (8-8) ενώ ο Ίβοβιτς έκανε το 9-8. Ο Μάτκοβιτς με το πέμπτο του γκολ στον αγώνα έκανε το 10-8 στο 01:27 πριν τη λήξη του αγώνα, με την Εθνική να αργεί να μειώσει εγκαίρως και να λήγει ο αγώνας με 10-9.
Η συγκεκριμένη ήττα λίγη σημασία έχει, βέβαια, για την Εθνική καθώς ο στόχος της Ολυμπιακής πρόκρισης επετεύχθη.
Οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 1-2, 4-1.
Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκόικοβιτς): Λάζοβιτς, Μπριγκουλιάν 2, Πέρκοβιτς, Πέτκοβιτς, Κούκοβιτς, Πόπαντιτς 1, Βίντοβιτς, Ουκροπίνα, Ίβοβιτς 2, Σπάικ, Μάτκοβιτς 5, Ράντοβιτς, Κάντιτς.