Pro Swim Series: 2/3 χρυσά για την Λεντέκι

Η δεύτερη αγωνιστική μέρα ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Παρασκευής (ώρα Ελλάδος) για τους αγώνες κολύμβησης στο Σαν Αντόνιο με την Κέιτι Λεντέκι να συνεχίζει στα χρυσά μετάλλια.

Μετά την πρώτη μέρα και το χρυσό στα 1500 ελεύθερο η Λεντέκι πέρασε στους τελικούς των 100μ και 400μ. Στο δεύτερο αγώνισμα στο οποίο κατέχει και το παγκόσμιο ρεκόρ (3:56.46) τερμάτισε πρώτη με 4:05.00 ενώ στο πρώτο, τρίτη με 54.74. Στα 100μ το χρυσό έλαβε η Ολυμπιονίκης του 2016 Μανουέλ με 54.62. Στον τελικό των 100μ ελεύθερο ανδρών στον οποίο ο Κριστιάν Γκολομέεβ δεν κατάφερε να κολυμπήσει λόγω άκυρης εκκίνησης στα προημιτελικά, οι τρεις πρώτοι χρόνοι ήταν του Μπλέικ Πιερόνι (49.19), του Ζακ Άπλ (49.49) και του Μάξιμ Ρούνι (49.51).

Ο Ράιαν Λόχτι αγωνίστηκε στα 100μ πρόσθιο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μπει στον μικρό ή μεγάλο τελικό και έτσι παρέμεινε στην 25η θέση με 1:05.32. Στο βάθρο βρέθηκαν οι Μάικλ Άντριου με 1:01.10, Νικ Φινκ 1:01.34 και Κέβιν Κόρντς με 1:01.35. Η Μόλι Χάνις η οποία έχει ατομικό ρεκόρ στο 1:05.78 ήταν η νικήτρια στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες με επίδοση 1:07.10.

Στα 200μ πεταλούδας η Χάλι Φλίκινγκερ τερμάτισε πρώτη με 2:07.55 ενώ στον μεγάλο τελικό των ανδρών ο Τομ Σιέλντς ολοκλήρωσε στην δεύτερη θέση με 1:59.05 και ο Κέιλεμπ Νρέσελ (8ος) σταμάτησε το χρονόμετρο σε 2:02.15. Ο Ζενγκ Κουαχ ήταν ο νικητής της κούρσας με 1:57.52.