Προκριματικά ευρωπαϊκού: Ήττα στο φινάλε για την Εθνική

Με ήττα ολοκλήρωσε την πορεία της στον προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών η Εθνική ομάδα που ηττήθηκε με 3-1 στην Ελβετία.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που μπορεί να είχε εξασφαλίσει από την 4η αγωνιστική την πρόκριση, αλλά βρέθηκε στη 2η θέση στο φινάλε καθώς την προσπέρασε η Βοσνία.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μέχρι να μπει στο παιχνίδι βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές (5-1, 10-5, 12-15) έχοντας προβλήματα σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο άρχισε να λειτουργεί το μπλοκ μας για να μειώσουμε σε 12-8 και να φτάσουμε στον πόντο (13-12). Τα δικά μας λάθη έφεραν και πάλι το σκορ στο 17-13, αλλά το μπλοκ (8 πόντοι) έφερε νέα ανατροπή (18-17) και στο 22-19 με σερί 0-4 περάσαμε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (22-23) χωρίς όμως να εκμεταλλευτούμε τα σετ μπολ που είχαμε και το σετ να κλείσει στο 31-29.

Το ίδιο σενάριο με διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο δεύτερο σετ με την Ελλάδα να ξεκινά εντυπωσιακά μετατρέποντας το 2-3 σε 2-8 και μέχρι το 7-18 είχαμε τον απόλυτο έλεγχο. Εκεί όμως η Ελβετία πιέζοντας την υποδοχή μας μείωσε σε 14-17 για να φανεί ότι καθαρίσαμε το σετ όταν το σκορ έγινε 15-21. Κι όμως και πάλι δώσαμε δικαιώματα καθώς η Ελβετία μείωσε σε 19-22 και το 20-24 έγινε 23-24 για να δώσει τη λύση η Τσιόγκα με επίθεση πρώτου χρόνου…

Δυστυχώς όμως και πάλι στο τρίτο σετ δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά με το σκορ να γίνεται 5-0. Μια μικρή αντίδραση μας επέτρεψε να μειώσουμε σε 8-6, ωστόσο στο 13-10 τελείωσαν όλα καθώς το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο, κι η Ελβετία έφτασε στο 19-10 κατακτώντας το σετ με 25-16…

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ και στο δ’ σετ καταφέρνοντας να είναι σε κοντινή απόσταση μέχρι το 14-8, το οποίο έγινε 12-8 και με επιμέρους σκορ 9-2 η Ελβετία έφτασε στο 19-10 και πήρε με σχετική ευκολία το σετ και τη νίκη.