Προκριματικά Eυρωβόλεϊ, Ελλάδα-Ελβετία 3-0: Νίκη χρυσάφι η Eθνική

Το πρώτο και ίσως καθοριστικότερο βήμα για την πρόκριση της στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έκανε η Eθνική γυναικών που κέρδισε με 3-0 στο κλειστό της Μίκρα την Ελβετία στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου.

του Δημήτρη Τυχάλα

Κόντρα στην ομάδα που μαζί με τη Βοσνία είναι οι μεγάλοι αντίπαλοι μας στη μάχη για την πρόκριση, τα κορίτσια του Μαρτσέλο Αμποντάντζα ξεπέρασαν τα προβλήματα τους, την απειρία τους (3 από την 7αδα έπαιζαν για πρώτη φορά και άλλη μία για πρώτη φορά βασική) κι όταν η Ελβετία αντέδρασαν δείχνοντας χαρακτήρα.
Κι αν η Μάρθα Ανθούλη ήταν ο ηγέτης (κι η καθοριστική στην αρχή και το φινάλε), πρέπει να σταθούμε στην καταλυκτική στο 2ο σετ Εύα Χαντάβα που έδειξε τι θα πει εμπειρία (και δείχνει τι θα πει κι αγάπη για την Eθνική).

Το ματς

Το πρώτο σετ ήταν ένα προσωπικό σόου της Ανθούλη στην επίθεση (7/9) και της Τσιόγκα στο μπλοκ (3 πόντοι) με την Eθνική να μετατρέπει το 1-1 σε 7-1 και να κάνει το 1-0 δια περιπάτου παρά τη μέτρια υποδοχή μας.

Μόνο που όταν η Ελβετία προσάρμοσε το μπλοκ-άμυνα στις άκρες και δεδομένου ότι η Ανθούλη δεν μπορούσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό τα δεδομένα άλλαξαν. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω με το καλημέρα (4-7) με τη διαφορά να φτάνει στο 7-13. Ο Αμποντάντζα πέρασε την Κυπαρίσση στο ματς, η Ελβετία μας έκανε καποια δώρα και το σκορ πήγε στο 13-14. Η υποδοχή μας όμως έδωσε το δικαίωμα στην Ελβετία να ξεφύγει με 14-18. Εκεί ο Αμποντάντζα έριξε στο ματς και την Χαντάβα, που έδωσε ηρεμία και λύσεις για να μειώσουμε στον πόντο (19-20) και με δύο δικές της επιθέσεις να προσπεράσουμε με 22-21 για να φτάσουμε σε σετ μπολ με άσο της Τσιόγκα (24-22). Οι Ελβετίδες όμως έσβησαν και τα δύο σετ μπολ, αλλά η Ανθούλη μας έδωσε κι ένα τρίτο με την Κούντζλερ να καρφώνει άουτ για το 26-24.

Παρά την εξαιρετική για εμάς εξέλιξη το τρίτο σετ ξεκίνησε πάλι ανάποδα με την Ελβετία από το 3-3 να φτάνει στο 3-8 με τρεις σερί άσους! Ο Αμποντάντζα πήρε τάιμ άουτ κι οι φωνές του ξύπνησαν την ομάδα που μείωσε άμεσα (5-8) και ισοφάρισε στο 10-10 για να φτάσει στο +2 (14-12) με κόντρα της Στράντζαλη και λίγο αργότερα με νέο λάθης της Ελβετίας το σκορ πήγε στο 17-14.
Με το σκορ να φτάνει στο 19-15 το ματς έμοιαζε τελειωμένο, όμως και πάλι το σερβίς της Ελβετίας άλλαξε τα δεδομένα για να έχουμε το 20-19 και την Στόκρ να ισοφαρίζει σε 21-21.
Στο 23-22 χάσαμε μεγάλη ευκαιρία με τη χαμένη κόντρα της Ανθούλη (23-23), αλλά η ίδια μας έφερε στο πρώτο ματς μπολ και με μπλοκ στην Κνούτζλερ μας έδωσε και τη νίκη!