ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρόκριση για τον Γκιώνη

Μετά τον Γιάννη Σγουρόπουλο και ο Παναγιώτης Γκιώνης ξεκίνησε νικηφόρα στο γερμανικό όπεν που αποτελεί μέρος του world tour (και μάλιστα platinum) της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Ο Γκιώνης τέθηκε αντιμέτωπος με τον Φανμπό Μενγκ από τη Γερμανία, ο οποίος είχε δώσει ήδη το πρωί νικηφόρο ματς για τον 1ο γύρο. Ο πρωταθλητής μας (νούμερο 46 στον κόσμο) ήταν φαβορί κόντρα στον αριστερόχειρα αντίπαλο (Νο 318) αλλά επιβεβαίωσε δύσκολα τις προβλέψεις. Έχασε το 1ο σετ και βρήκε γρήγορα πολύ καλό ρυθμό και διάφορα χτυπήματα που μπέρδεψαν τον Μενγκ. Πήρε τρία σετ με διαφορά, έχασε το 5ο στην παράταση και μετά τα μέσα του 6ου σετ ήταν ξανά πολύ αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση (7-11, 11-7, 11-3, 11-5, 11-13, 11-7). Αύριο στον 3ο γύρο αντιμετωπίζει τον Ούγγρο Μπένσε Μαγιόρος.