TOKYO 2020

ΤΟΚΙΟ 2020 – Παραολυμπιακοί: Πρόκριση με φοβερή ανατροπή για τον Χατζηκυριάκο!

Με τρομερή ανατροπή από 0-2 πίσω στα σετ ο Μάριος Χατζηκυριάκος κατέβαλλε τον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι με 3-2 και προκρίθηκε ως 2ος  από το 1ο γκρουπ στους 10 καλύτερους του Παραολυμπιακού τουρνουά στην κλάση 6 των ορθίων!

Μπήκε στο ταμπλό των «16» πραγματοποιώντας τον βασικό του στόχο (είναι ταμπλό με τους δύο πρώτους αθλητές από τα πέντε γκρουπ της αρχικής φάσης) και συνεχίζει το όνειρο αργότερα σήμερα στις 11:20 κόντρα στον Κινέζο Τσάο Τσεν, έχοντας δείξει φυσικά τις δυνατότητες να φτάσει ακόμα πιο ψηλά! Ο 20χρονος αθλητής βρέθηκε αντιμέτωπος με το φάσμα της δεύτερης ήττας και του αποκλεισμού και βρήκε μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει την κατάσταση. Έσωσε ματς μπολ για να μειώσει στην παράταση, ισοφάρισε επίσης με οριακή διαφορά και στο καθοριστικό 5ο σετ εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό του ξεκίνημα. Με τη νίκη του δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία στο γκρουπ. Ο Ντετόνι αναδείχτηκε νικητής με συντελεστή +2 από τα δύο παιχνίδια του (5 σετ υπέρ και 2 κατά), ο Έλληνας πρωταθλητής ακολούθησε με συντελεστή 0 (5-5 στα σετ, καθώς είχε χάσει 3-2 στην πρεμιέρα από τον Βαλέρα), ενώ μένοντας στην 3η θέση αποκλείστηκε το νούμερο 1 της κλάσης ο Ισπανός Αλβάρο Βαλέρα! Η κλήρωση των νοκ άουτ έφερε τον Χατζηκυριάκο αντιμέτωπο με τον Κινέζο Τσάο Τσεν, που προκρίθηκε με τη 2η θέση από το 5ο γκρουπ. Στις 11:20 ώρα Ελλάδας (17:20 τοπική) γίνεται ο αγώνας στο τραπέζι 1.