ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Πρόκριση στον 4ο γύρο για τον ΔΑΟ Ταύρου

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των γυναικών του ΔΑΟ Ταύρου που κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον 4ο γύρο του κυπέλλου ευρωπαϊκής ένωσης, επικρατώντας 3-2 επί της ισπανικης Μπαλαγέρ.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κατέκτησαν στα πέντε σετ και τους τρεις επί μέρους αγώνες, που ουσιαστικά διεκδικούσαν, ενώ στο τελευταίο ματς η Σέρβα Μόνικα Μόλναρ ανέτρεψε την κατάσταση από 0-2 πίσω στα σετ και 4-8 στους πόντους στο 5ο σετ! Ο προπονητής Αλέξης Αρσενιάδης χρησιμοποίησε και τις τέσσερις αθλήτριες. Από μία νίκη πέτυχαν η Χριστίνα Φίλη και η Φιλαρέτη Εξάρχου, ενώ ήττα στο μοναδικό παιχνίδι της σημείωσε η Κατερίνα Τόλιου από την Κινέζα Βανγκ Ρινγκ Τινγκ, που αποδείχτηκε ασυναγώνιστη. Ο ΔΑΟΤ προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης κι αυτό συνιστά ήδη διάκριση. Στον 4ο γύρο οι 8 ομάδες δίνουν νέα μονά νοκ άουτ ματς και οι 4 νικήτριες θα συναντήσουν στο προημιτελικό στάδιο πια τις 4 ομάδες, που ως τρίτες των ομίλων τους θα έρθουν από το τσάμπιονς λιγκ.