ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Προπόνηση για το ντέρμπι έκανε η ΑΕΚ

Η ομάδα χάντμπολ των ανδρών της ΑΕΚ επικράτησε επί του Δούκα στο ΟΑΚΑ (τυπικά φιλοξενούμενη) με 41-29, για την 11η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Ο Δούκας προσπάθησε για την έκπληξη και προηγήθηκε με τρία γκολ στο 10′ (9-6). Άμεση η απάντηση των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι προσπέρασαν με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (20-18). Η ΑΕΚ επέβαλλε τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο  και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Δούκα με 41-29. Η Ένωση ανέβηκε στο 8-1-0 και στους 17 βαθμούς και θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (15/12) τον Ολυμπιακό. Από την άλλη, ο Δούκας παρέμεινε στους 11 βαθμούς και στο 4-3-3 και θα παίξει επίσης κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά το Σάββατο (18/12).
Πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημίχρονο), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41.
Δούκας (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6,  Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπάτης 1, Γερουλάνος 3, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Στεφανίτσης 3
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Μπριάτκα 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης 4,  Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Μόγια 7, Ουγκάλντε 1, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2.
Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/4, 1/1