ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Πρόσωπο των αγώνων ο Νταλαλογιάν

Το τέλος του παγκόσμιου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής στην Ντόχα μας αφήνει ένα περήφανο χρυσό μετάλλιο από τον Λευτέρη Πετρούνια αλλά και ιστορικές στιγμές για τους άνδρες του αθλήματος.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Πρόσωπο της διοργάνωσης ήταν ο Ρώσος Άρτουρ Νταλαλογιάν με πέντε χρυσά μετάλλια από τα οχτώ δυνατά και ο θρυλικός Κόχεϊ Ουτσιμούρα που κατάφερε να ανέβει στο βάθρο για ακόμη μια φορά.
Ξεκινώντας από το σύνθετο ομαδικό, χρυσή αναδείχθηκε η ομάδα της Κίνας με σύνολο 256.634 πόντους ενώ ακολούθησαν δεύτερη η Ρωσία και τρίτη η Ιαπωνία. Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο προσέθεσε στην λίστα του ο Ρώσος Άρτουρ Νταλαλογιάν κερδίζοντας την πρώτη θέση στο σύνθετο ατομικό με 87.598, μετά από μεγάλο «αγώνα» για να φτάσει να αγωνίζεται ξανά ως μέλος της εθνικής Ρωσίας και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Δεύτερος ο Ξιάο Ρούοτανγκ και τρίτος ο επίσης Ρώσος Νικίτα Ναργκόνι. Η συγκομιδή μεταλλίων δεν σταμάτησε εκεί για το Νταλαλογιάν αφού κατέκτησε ακόμη τρία μετάλλια από τα τέσσερα εναπομείναντα που διεκδικούσε στους τελικούς οργάνων.
Χρυσό στις ασκήσεις εδάφους (14.900), ασημένιο στο άλμα (14.883) και χάλκινο στο δίζυγο (15.366), καθόλου άσχημα για έναν αθλητή που πριν δύο χρόνια δεν ήταν καν στην εθνική ομάδα της χώρας του. Αναλυτικότερα, στις ασκήσεις εδάφους την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ιάπωνας Κένζο Σιράι (14.866) και την τρίτη ο Κάρλος Έντριελ Γιούλο από τις Φιλιππίνες (14.600) ενώ στο άλμα παγκόσμιος πρωταθλητής είναι ο Νοτιοκορεάτης Σε Γκουάνγκ Ρι (14,933) και χάλκινος ο Ιαπωνέζος Κένζο Σιράι (14.675). Στο δίζυγο παγκόσμιος πρωταθλητής Τζίνγκιουαν Ζου από την Κίνα με την εξαιρετική βαθμολογία 16.433 και το ασημένιο στον Ουκρανό Όλεγκ Βερνιάιεβ με 15.366. Το μονόζυγο ξέφυγε από τον Νταλ Νταλαλογιάν αλόγιαν, μας έδωσε όμως την ιστορική στιγμή του Ιαπωνέζου Κόχει Ουτσιμούρα να ανεβαίνει ξανά στο βάθρο μετά τα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στο Ρίο. Ο Ουτσιμούρα κατέκτησε την δεύτερη θέση στο μονόζυγο και το ασημένιο μετάλλιο με βαθμολογία 14.800 ενώ το χρυσό πήρε ο Ολλανδός Έπκε Ζόντερλαντ (15.100) ενώ το χάλκινο ο Αμερικανός Σάμιουελ Μίκουλακ (14.533). Στους κρίκους παγκόσμιος πρωταθλητής είναι ο δικός μας Λευτέρης Πετρούνιας που κατέκτησε το τρίτο στην σειρά παγκόσμιο τίτλο του (15.366) και διατήρησε το αήττητο που κατέχει δυόμιση χρόνια τώρα. Δεύτερος είναι ο Βραζιλιάνος Άρθουρ Ζανέτι με 15.100 και τρίτος ο Ιταλός Μάρκο Λοντάντιο (14.900). Τέλος, στον πλάγιο ίππο ο Ξιάο Ρούοτανγκ από την Κίνα με 15.166 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με τους Μαξ Ουίτλοκ από την Μεγάλη Βρετανία και Τσι Κάι Λι από την Δημοκρατία της Κίνας (Ταιβάν) στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα (15.166 , 14.966 αντίστοιχα).