Προσπάθησε για το καλύτερο η Φασόη

Την 31η θέση με διαφορά πέντε λεπτών από τη νικήτρια Άμπερ Νίμπεν κατέλαβε η Βαρβάρα Φασόη στην ατομική χρονομέτρηση του παγκόσμιου πρωταθλήματος που φιλοξενείται στη Ντόχα.

του Στέφανου Σουλιώτη
φωτογραφία Αγγελος Ζυμάρας
azsportsimages.com
Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση ή αναπαραγωγή (ολική/μερική/περιληπτική/κατά παράφραση) των φωτογραφιών του Sportsfeed.gr με οποιονδήποτε τρόπο χωρίς τη προηγούμενη γραπτή άδεια (Ν. 2121/1993).

Η Ελληνίδα αθλήτρια έφυγε ενδέκατη από τη ράμπα εκκίνησης και παρά τις ακραίες καιρικές συνθήκες κατάφερε να κρατήσει έναν σταθερό ρυθμό και να βελτιώσει τη θέση της σε σχέση με την προηγούμενη παρουσία της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Μάλιστα για το μεγαλύτερο διάστημα της κούρσας ποδηλατούσε χωρίς παγούρι με νερό αφού αναγκάστηκε να το πετάξει γιατί δε μπόρεσε να το βολέψει στον ώμο ή στην κοιλιά της.
Η Φασόη ήταν 29η στο πρώτο σημείο ελέγχου και 31η στα επόμενα δύο, ενώ η μέση ωριαία ταχύτητα έφτασε τα 41,5χλμ. Η έκπληξη σημειώθηκε από την Άμπερ Νίμπεν η οποία σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στη διαδρομή των 28,9χλμ. και φόρεσε τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας για δεύτερη φορά στην καριέρα της μετά το 2008. Η 41χρονη Αμερικανίδα, που ήταν η μεγαλύτερη σε ηλικία από όλες τις αθλήτριες, αψήφησε τα φαβορί και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 36:37. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Έλεν Βαν Ντάικ από την Ολλανδία (+00:05) και το χάλκινο η Κάτριν Γκάρφουτ από την Αυστραλία (+00:08).
Η ημέρα ξεκίνησε με την ατομική χρονομέτρηση εφήβων. Ο Μπράντον ΜακΝάλτι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και ένα χρόνο μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Ρίτσμοντ κατέκτησε το χρυσό στη Ντόχα. Ο 18χρονος Αμερικανός ήταν ο πιο γρήγορος όλων και στα τρία σημεία ελέγχου. Ολοκλήρωσε τα 28,9χλμ. σε 34:42. Τριανταπέντε δευτερόλεπτα πιο αργός ήταν ο Μίκελ Μπεργκ από τη Δανία που κατέλαβε τη δεύτερη θέση, ενώ τρίτος ήταν ο Αμερικανός Ίαν Γκάρισον (+00:53). Ο ΜακΝάλτι έγινε ο τρίτος ποδηλάτης των ΗΠΑ που κατακτά παγκόσμιο τίτλο στους έφηβους. Το 1979 νικητής αναδείχθηκε ο Γκρεγκ Λε Μοντ και το 2007 ο Τέιλορ Φίνι.